Účty za elektrinu neúprosne rastú a váš plat stále stagnuje? Mnohí Slováci sa stretávajú s týmto problémom, ktorý, žiaľ, zahŕňa nútené úspory. Ale čo keby ste sa nemuseli vzdať svojich pôžitkov, aby ste pokryli účty? Stačí, ak trochu zmeníte svoje návyky a budete vedome šetriť na elektrine.
Šetrenie môže byť niekedy problematické, ale často nás učí uvedomelosti a pomáha nám pochopiť niektoré mechanizmy. Namiesto toho, aby ste viac míňali na elektrinu, nájdite príčinu svojej vysokej spotreby.
Stačí zmeniť niekoľko návykov a nasledujúce mesiace vás privítajú nižšie účty. Za zmienku stojí aj to, že šetrenie elektrickou energiou je prikývnutím životnému prostrediu, ktoré sa bez našej pomoci nedokáže ochrániť pred klimatickými zmenami. Nový rok znamená veľa zmien a jednou z nich môže byť aj vedomé šetrenie. Zistite, ako na to.
Ako znížite svoje účty za elektrinu?
Začnime od základov, t. j. vysvetlením niektorých špecifikácií domácich spotrebičov. Pri výbere domácich spotrebičov sa zamerajte na hodnotenie A+++, ktoré označuje najnižšiu možnú spotrebu energie v porovnaní s inými spotrebičmi. Ak neplánujete výmenu spotrebičov, starajte sa o tie, ktoré máte. Začnite so svietidlami a všetky žiarovky vymeňte za úsporné. Môžete na nich ušetriť až desiatky eur ročne!
Keď už hovoríme o svetlách, nezabudnite ich vždy vypnúť, keď opustíte miestnosť. Teda pokiaľ ju neopúšťate len na niekoľko minút – vtedy je lepšie nechať svetlo zapnuté. Spotreba energie je najväčšia, keď je žiarovka zapnutá. Počas dňa je úplne zbytočné svietiť ďalšími svetlami, pretože slnečné lúče dokážu osvetliť miestnosť na mnoho hodín.
Všetku bielu techniku spúšťajte len vtedy, keď je naplnená. To sa týka umývačky riadu, práčky alebo aj rýchlovarnej kanvice. Ak máte v domácnosti nepoužívané spotrebiče, ktoré sú stále zapojené do zásuvky, je to znamenie, aby ste ich odpojili. Pohotovostný režim spotrebuje ročne veľa elektrickej energie.
Ako šetriť šikovným spôsobom?
Predstavte si, že varíte večeru. Ak máte indukčnú varnú dosku, je nevyhnutné, aby ste sa naučili „variť úsporne“. Hovoríme o malých zmenách, ktoré urýchlia proces varenia, ako napríklad používanie pokrievok, ktoré prijímajú teplo v hrnci, alebo neotváranie rúry počas jej zahrievania.
Pri umývaní riadu nezabudnite vypnúť horúcu vodu, ktorú často ohrieva elektrický sporák. Podobne aj pri čistení zubov. Posledným bodom zoznamu je nastavenie správnej teploty v dome. Mala by sa pohybovať medzi 18 a 20 stupňami Celzia. Bude to úspornejšie a vaše telo sa bude pri nižšej teplote cítiť oveľa lepšie.