12 kilové hlodavce obsadzujú slovenské mestá. Šíria choroby a útočia na ľudí

nutrie slovensko

Slovensko čelí stále väčšiemu problému s inváznymi druhmi živočíchov, ktoré svojou prítomnosťou škodia prírode, vytláčajú miestne druhy a predstavujú aj hrozbu pre ľudí. Dva z najväčších problematických druhov sú nutrie a potkany, ktoré sa rýchlo šíria na území krajiny. Píše o tom zoznam.sk

Nutrie – Hlodavce s obrovským apetítom a rozsiahlou rodinou

Nutrie, pripomínajúce bobry, pôvodom z južnej Ameriky, sa na Slovensko dostali prostredníctvom chovu pre mäso a kožušinu. Dnes sa však stretávame s ich nekontrolovaným množením, pretože nemajú prirodzeného predátora na našom území. V mnohých mestách, vrátane Nitry, sa stávajú atrakciou pre obyvateľov.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Poliaci chvália slovenskú atrakciu vo Vysokých Tatrách. Láka ich Ľadový dom

V meste Nitra sú nutrie problémom už niekoľko mesiacov. Napriek opakovaným výzvam radnice, aby sa neprikrmovali, ľudia tieto zákazy často ignorujú. Ochranári odhadujú, že v Nitrianskom kraji sa nachádza približne 3000 nutrií. Zvlášť v intraviláne mesta Nitra, kde sa nutrie usadili, je komplikované podniknúť kroky na ich reguláciu.

Nutrie nie sú len nebezpečné pre ekosystém, ale aj pre človeka. Mohou šíriť choroby a parazity a dokonca útočiť na ľudí. V niektorých prípadoch sa stávajú otravnými a neplachými.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  23 ročný muž v Šali dobodal svoju matku, otca aj brata. Umreli dvaja ľudia

Potkany – Staré známe problémy

Okrem nutrí trápia Slovensko aj staré známe nepriatelia – potkany. Tí sa z poľnohospodárskych polí presunuli do ulíc, kde sú kŕmení neprispôsobivými občanmi. Výsledkom je ich rozmnožovanie vo veľkom. Obyvatelia mesta Rožňava boli nútení zaviesť celoplošnú deratizáciu, aby predišli šíreniu prenosných ochorení.

Hoci nie je žiadnym tajomstvom, že potkany sú problémom v mnohých mestách na celom svete, ich množenie na Slovensku stále spôsobuje starosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *