Už to ide na Slovensko! El Niño udrie v plnej sile, toto môžeme čakať na našom území

pexels alotrobo 1112022

V poslednom období je názov El Niño stále viac na horizonte. Tento fenomén, ktorý môže mať vážne dôsledky na počasie po celom svete, sa stáva stále väčšou hrozbou, a to vrátane Európy. Aký má vplyv a na čo by sme sa mali pripraviť, píše v článku zoznam.sk

El Niño je časťou južnej oscilácie (ENSO) a zahrňuje otepľovanie rovníkových vôd Tichého oceánu. Odborníci varujú pred rôznymi dôsledkami tohto javu, vrátane zmien v zrážkových vzorcoch, anomálnych teplotných zmien a extrémnych poveternostných javov. Môže spôsobiť povodne, alebo naopak suchá, ovplyvniť plodiny, vyvolať lesné požiare a narušiť morské ekosystémy.

Vlani sme boli svedkami nezvyčajného správania sa atmosféry, ktoré sa nespájalo s očakávaným priebehom El Niño. Atmosféra nereagovala okamžite na teplejšiu vodu, čo mierne obmedzilo jeho vplyv na hurikány v Atlantickom oceáne.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Počítajte toľkoto sekúnd a zistíte, ako ďaleko je od vás búrka

Tento rok meteorológovia predpovedajú ešte silnejší El Niño, než by sa dalo očakávať podľa modelov. „Počas výrazných El Niño sa anomálie teploty morskej hladiny často udržiavajú na jar na severnej pologuli až do apríla alebo mája,“ tvrdia odborníci z portálu iMeteo.sk.

Aj keď sa hovorí o možnom zániku El Niño, keď spotrebúva vlastnú teplú vodu a svoje vlastné palivo, jeho vplyv zostáva dočasným problémom.

Vplyv El Niño sa dotkne aj Európy. Tohtoročný jav sa stále formuje, a preto nie je možné presne predpovedať jeho vplyv na zimné počasie. Väčší vplyv býva v severnej Európe, kde môže zimné obdobie byť suchšie a studenšie. Ak sa El Niño výrazne posilní, môžeme očakávať mrazivé počasie. Na juhu Európy naopak zimné obdobie obvykle býva vlhšie.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Slováci ak idete na dovolenku pozor! Takto si zlodeji označujú domy

Klimatológ Jozef Pecho upozorňuje, že v súvislosti s globálnym otepľovaním budú extrémy počasia stále bežnejšie. „Prognóza GISS NASA pre oteplenie v roku 2024 hovorí o náraste teploty medzi +1,6 a +1,7 °C v porovnaní s koncom 19. storočia. To je monumentálny skok, ktorý nás nemôže nechať ľahostajnými,“ povedal klimatológ na svojom Facebooku. Klimatická kríza sa tak stane veľkým problémom v najbližších rokoch.

Situácia okolo El Niño je stále vo vývoji, a preto je dôležité, aby sme boli pripravení na možné dôsledky tohto fenoménu. Nie je pochýb o tom, že klimatické zmeny nám prinesú nové výzvy, na ktoré budeme musieť nájsť riešenia.

One Reply to “Už to ide na Slovensko! El Niño udrie v plnej sile, toto môžeme čakať na našom území”

  1. Americký zločinci ovplyvňujú všetko,aj počasie na celom svete,to oni sú príčinou takého extrémneho počasia a vraj klimatickej zmeny,oni sú ničitelia všade a vo všetkých oblastiach života !

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *