Urobte trik so zápalkou a zistíte, či ste kúpili falošný med

med bardejov

Blíži sa čas, keď budeme opäť kupovať viac medu. Nielenže sladí nápoje, ale pomáha aj pri bolestiach v krku. Ak sa však spoliehate na obchody a pochybné zdroje, niekedy si nemusíte byť istí, či je váš med naozaj včelí. Bol vyrobený v úli alebo v továrni? Niekedy vás zmätie jeho konzistencia, inokedy jeho vôňa a niekedy jeho chuť.

Úľový alebo repkový?

Na trhu nájdete medy obohatené o farbivá, cukry a arómy. Falošné medy často neobsahujú med, ale sú vyrobené zo zmesi sirupov a rafinovaného cukru.

Okrem toho, kvalitný med prechádza len minimálnym spracovaním. Obsahuje kúsky peľu, materskú kašičku, propolis a vosk. Nie je falšovaný pridávaním iných zložiek, ani znehodnotený odstránením tých prospešných.

Naproti tomu falošný med je vyrobený ľudskou rukou a skladá sa z kukuričných, repných alebo trstinových sirupov a cukrov. Aj falošný med môže obsahovať trochu včelieho medu, ale uvedené sirupy sa pridávajú kvôli objemu.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Zmrzlina nemusí zničiť vašu diétu. Stačí si vybrať tú správnu alebo si ju vyrobiť sám

Voda sa používa aj na riedenie medu, aby sa zväčšil jeho objem. V mede sa nachádzajú aj rôzne arómy, zvýrazňovače chuti, farbivá a syntetické prísady. To všetko sa robí, samozrejme, s cieľom zvýšiť zisk. Falošný med nielenže často nechutí ako med, ale predovšetkým nemá jeho liečivé vlastnosti.

Pasterizovaný med z obchodu

V obchodoch sa opäť stretávame s takzvaným komerčným medom, ktorý môže mať rôzne podoby, od čistého medu až po falošný med. Rozdiel medzi komerčným a surovým medom je v tom, že komerčný med sa zahrieva na vysoké teploty a potom sa filtruje. To sa robí preto, aby sa spomalila, alebo zastavila jeho kryštalizácia a odstránili sa prípadné škvrny. Teda kvôli trvanlivosti a vzhľadu.

Bohužiaľ, tieto opatrenia majú aj negatívne účinky. Vysoké teploty nielenže ničia prirodzené vlastnosti medu, ale ničia aj živiny v ňom obsiahnuté. Komerčný med, ktorý prešiel pasterizáciou a filtráciou, je preto tiež len napodobeninou surového medu.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Všimli ste si biele vlákna v paradajke? Povieme vám, či ju môžete jesť

Ako rozoznať pravý med od falošného?

Vyskúšajte jeden zo 4 spôsobov

Kvapnite čajovú lyžičku medu do pohára vody. Falošný sa začne rozpúšťať, zatiaľ čo pravý sa ani nepohne.

Kvapnite si na prst trochu medu izbovej teploty. Ak sa začne rozpúšťať, je falošný. Kvapka pravého medu zostane rovnakou nezmenenou kvapkou.

Ak máte doma med už dlhší čas a je stále číry a nekryštalizuje, môže byť falošný.

Ponorte do medu zápalku a potom ju zoškrabte. Zápalka ponorená do surového medu stále vyvolá plameň, ktorý med spáli. Ak je však váš med falošný, nepodarí sa ho zapáliť, pretože výrobok obsahuje príliš veľa vlhkosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *