Predseda najväčšieho nemeckého policajného zväzu varoval, že každý týždeň pašeráci ľudí prevezú do Nemecka viac ako 1 500 migrantov, pričom sa očakáva, že tento počet sa s príchodom teplejších dní výrazne zvýši.
Andreas Roßkopf z policajného zväzu GDP prezradil nemeckým novinám Neue Osnabruecker Zeitung znepokojujúce údaje a tvrdí, že profesionálne gangy využívajú priepustné európske hranice a zarábajú na tom. „Sú to úplní profesionáli, ktorí inzerujú so zárukou úspechu,“ povedal.
„V súčasnosti na hraniciach odhalíme približne 1 500 nelegálnych vstupov týždenne. Určite sa to nezastaví. S každým teplejším mesiacom prichádza viac ľudí,“ povedal redakcii novín.
Šéf policajných odborov vyzval na lepšie vybavenie federálnej polície a uviedol, že na zastavenie tohto prúdu sú potrebné technické prostriedky vrátane dronov, kamier a modernejších zásahových vozidiel. Zastavil sa však pred výzvou na trvalé hraničné kontroly a zdôraznil, že krajina nemá dostatok personálu na efektívne obsadenie hraníc.
„V Nemecku si to nemôžeme dovoliť, nemáme na to potrebný počet policajtov,“ povedal novinám.
Roßkopf prezradil, že nemecký Spolkový úrad pre migráciu a utečencov (BAMF) len vo februári prijal 26 149 žiadostí o azyl, pričom väčšina z nich – približne 24 000 – bola podaná po prvýkrát. Tento počet je takmer dvojnásobný v porovnaní s februárom minulého roka, keď bolo podaných 13 915 žiadostí o azyl.
Februárový počet je vyšší ako v októbri minulého roka, keď bolo zaregistrovaných 23 918 žiadostí o azyl, čo je najvyšší počet za jeden mesiac za posledných takmer šesť rokov.
Koncom minulého roka vstúpilo do Nemecka nelegálne takmer 92 000 ľudí, pričom v druhej polovici roka ich počet výrazne vzrástol; celkovo bolo podaných 244 132 žiadostí o azyl, čo je o 50 000 viac ako v predchádzajúcom roku.
Okrem toho v Nemecku žije takmer 1 milión ukrajinských utečencov, z ktorých sa len tretina plánuje po vojne vrátiť do svojej vlasti. Obce vyjadrujú svoje obavy z federálnych distribučných kvót, ktoré už viedli k vysťahovaniu mnohých nemeckých občanov z ich domovov, aby uvoľnili miesto utečencom.
Minulý mesiac bolo 115 obyvateľom bytového domu v Stuttgarte vydané oznámenie o vysťahovaní, v ktorom sa uvádza, že musia opustiť svoje domovy do konca augusta, pretože miestne úrady potrebujú ubytovať ukrajinských utečencov.
Tak je to aj v Berlíne, kde kresťanská organizácia nedávno vysťahovala 110 seniorov z opatrovateľských domovov, aby miestne úrady splnili federálne kvóty na rozdeľovanie.
Minulý mesiac vypovedali zmluvy o prenájme bytov približne 40 nemeckým nájomníkom v meste Lörrach na juhu Nemecka, aby mohli ubytovať ukrajinských utečencov, pričom jeden starší obyvateľ povedal miestnym médiám, že výpoveď o vysťahovaní sa rovná „predčasnej smrti“.
redakcia Plénum.sk