Celkovo 17 členských štátov EÚ a Nórsko podpísali spoločnú dohodu o nákupe munície na posilnenie obranných kapacít Ukrajiny, oznámila v pondelok Európska obranná agentúra (EDA) so sídlom v Bruseli.
K iniciatíve sa pripojili Belgicko, Cyprus, Česká republika, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Luxembursko, Malta, Nemecko, Holandsko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovensko a Švédsko.
V rámci dohody sa signatárske krajiny budú snažiť urýchliť nákup delostreleckých nábojov kalibru 155 mm v krátkodobom horizonte a viacerých druhov munície v dlhodobom horizonte.
EDA uviedla, že táto dohoda je jasným signálom pre obranný priemysel, aby zvýšil výrobné kapacity, a potvrdzuje záväzok EÚ podporovať Ukrajinu.
„Projekt vytvorený Európskou obrannou agentúrou poskytuje pevný rámec pre pristupujúce členské štáty, aby mohli čo najskôr poskytnúť muníciu Ukrajine. Flexibilný a inkluzívny charakter dohody umožní, aby sa k iniciatíve neskôr pripojili aj ďalšie členské štáty,“ uviedla agentúra v tlačovej správe.
Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell, ktorý je zároveň šéfom EDA, privítal rozhodnutie 17 členských štátov EÚ.
„Spoločným obstarávaním prostredníctvom projektu EDA a mobilizáciou finančnej podpory z Európskeho mierového nástroja dodáme Ukrajine viac a rýchlejšie. Opäť prelamujeme tabu a uvoľňujeme potenciál spolupráce EÚ v oblasti spoločného obstarávania,“ povedal Borrell v pondelok po zasadnutí ministrov obrany a zahraničných vecí EÚ.
Maďarský minister obrany Attila Szalay-Bobrovniczky, ktorý sa spolu s ministrom zahraničných vecí a obchodu Péterom Szijjártóom zúčastnil na pondelkovom zasadnutí ministrov zahraničných vecí a obrany EÚ, prezradil, že Maďarsko sa k dohode nepripojilo a namiesto toho sa rozhodlo pre „konštruktívne zdržanie sa„.
Maďarský minister obrany Attila Szalay-Bobrovniczky (L) a minister zahraničných vecí a obchodu Péter Szijjártó na zasadnutí ministrov zahraničných vecí a obrany EÚ. (Facebook)
Uviedol, že jedným z návrhov bolo, aby členské štáty presunuli všetky svoje existujúce zásoby munície alebo ich časť na Ukrajinu, čo Maďarsko nepovažuje za produktívne, keď vyzýva na čo najskorší mier.
„V tejto otázke Maďarsko, keďže nepodporuje vojnu zbraňami ani vojskami, využilo takzvanú konštruktívnu zdržanlivosť,“ povedal novinárom.
„Inými slovami, (Maďarsko) nebude blokovať plány iných krajín v tomto smere na základe vzájomného rešpektovania rozhodnutí jednotlivých členských štátov.“
Zároveň dodal, že keďže návrh nepovedie k ukončeniu krviprelievania, ale skôr ešte viac zvýši pravdepodobnosť eskalácie, Maďarsko sa nepovažuje za zaviazané k tejto iniciatíve.