Ak chcete mať zdravé srdce, raňajkujte v týchto časoch

ranajky
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Čas, kedy raňajkujeme, má na naše srdce väčší vplyv, než si myslíme. Touto otázkou sa zaoberali vedci. Okrem iného určili optimálny čas na konzumáciu prvého jedla a tiež vysvetlili, čo nám hrozí, ak to nedodržíme.

Vo vedeckej diskusii sa objavil nový prúd. Ide o chrononutriciu, vedný odbor, ktorý sa zaoberá súvislosťou medzi tým, v akom čase jeme, a naším zdravím. Táto korelácia je prekvapujúca a jej narušenie okrem iného veľmi zle vplýva na činnosť srdca a krvný tlak. Predstavíme vám závery, ku ktorým dospeli – na základe pozorovaní viac ako 100 000 ľudí – francúzski vedci v oblasti chrononutrície.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Test rukou zistí, ako vám tesnia okná. Takto ich môžete opraviť

Biologické rytmy a raňajky

Chrononutricia sa delí na tri aspekty: pravidelnosť jedál (alebo ich nedostatok), počet jedál a čas ich konzumácie. Pred časom sme tu písali o tom, v akom čase by sa malo jesť posledné jedlo dňa. Je to veľmi dôležité, ale nie viac ako to, v akom čase jeme raňajky.

Predtým, ako odpovieme na otázku, v akom čase by ste mali zjesť prvé jedlo, sa však zamyslime nad tým, prečo je to také dôležité. Riešenie tejto hádanky spočíva v činnosti jednotlivých orgánov. Ukazuje sa, že mechanizmus tzv. biorytmu je náchylný na zmeny – nielen kvôli dennej dobe, ale aj ročným obdobiam. Na druhej strane, ak sa tomuto rytmu neprispôsobíme, hrozí okrem iného zvýšenie rizika kardiovaskulárnych ochorení.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Tento čaj pijú ľudia v krajine, kde žijú cez 100 rokov. Viete si ho urobiť aj vy

V akom čase jesť raňajky?

V roku 2009 bol spustený projekt NutriNet-Santé. Francúzski výskumníci uskutočnili kohortovú štúdiu s cieľom preskúmať vzťah medzi výživou a zdravím. Počas nasledujúcich 10 rokov boli do siete NutriNet-Santé pravidelne zasielané dotazníky od viac ako 100 000 ľudí, ktoré vedci zapojení do projektu analyzovali a premietli do záverov. Tie boli následne drastické.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Jeme ich každý deň. Ak nechcete rakovinu, radšej ich už nejedzte

Podľa výskumníkov francúzskej štúdie znamená každá hodina oneskorených raňajok zvýšené riziko ischemickej choroby srdca. Ako cituje portál medonet.pl, riziko infarktu u ľudí, ktorí pravidelne raňajkujú po 10. hodine (optimálny čas je medzi 7. a 9. hodinou), sa zvyšuje až o 28 percent! Je to preto, že oneskorenie je spojené so zvýšením hladiny glukózy, krvného tlaku a hladiny C-reaktívneho proteínu.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *