Ak nezatvárate dosku pred spláchnutím záchoda, toto všetko sa vám dostane do úst

zachod 1

Väčšina z nás sa nezamýšľa nad takou všednou činnosťou, ako je splachovanie vody po použití toalety. Ukazuje sa, že je to vážna chyba. Vedci skúmali, ako sa šíria baktérie, keď to robíme pri otvorenom záchodovom sedadle. Zábery nenechávajú nikoho na pochybách, ako spláchnuť toaletu, aby ste sa nevystavili baktériám.

Experiment o tom, ako sa šíria čiastočky vody kontaminované baktériami v toalete, uskutočnil tím z Coloradskej univerzity v Boulderi. Vedci to testovali pomocou zeleného lasera a všetko zachytili na film. Ich objav odhaľuje nechutnú pravdu. Keď to uvidíte, už nikdy nebudete splachovať vodu tak ako predtým.

Prečo je dôležité vedieť, ako splachovať záchod?

Keď niečo nevidíte, je jednoduchšie predstierať, že to neexistuje. Presne to je prípad baktérií v toalete. Nechceme na ne myslieť a skutočnosť, že ich nevidíte, túto úlohu výrazne uľahčuje. Pravdou však je, že v záchodovej mise zostáva mnoho baktérií a vírusov.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Chcete mať doma silnejšiu Wi-fi? Dajte router preč od týchto zariadení

Patria medzi ne fekálne baktérie, ako napríklad E. coli alebo C. difficile. Okrem toho sa tam darí aj norovírusom a adenovírusom. Všetkým vyhovuje vlhké prostredie, takže sa rýchlo množia. Ak sa dostanú do ľudského tela, môžu spôsobiť vážne otravy. Výsledkom budú žalúdočné a črevné problémy. V záujme vlastnej bezpečnosti sa preto oplatí vedieť, ako správne splachovať toaletu. Je to jeden zo základov každodennej hygieny.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Slováci zbytočne platia veľa za vodu. Stačí urobiť trik pri splachovaní

Ako splachovať toaletu?

Vedci už viac ako pol storočia vedia, že z otvorenej záchodovej misy unikajú aerosóly. Preto by mala byť uzavretá, a to najlepšie pred spláchnutím vodou. Práve v tomto momente uniká z toalety najviac častíc. Riziko prítomnosti nebezpečných baktérií a vírusov je veľké. Patogény sa môžu nachádzať v toalete aj po niekoľkonásobnom spláchnutí vodou.

Ak vás to nepresvedčilo o tom, že splachovanie by sa malo používať až po spustení záchodovej dosky, určite zmeníte názor, keď sa dozviete výsledky experimentu vedcov z Coloradskej univerzity. Ten ukázal, ako silno strieka voda zo záchoda a ako dlho sa jej mikroskopické čiastočky vznášajú vo vzduchu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *