• 18 augusta, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 3minúty čítania

Najväčšie čínske banky sa zbavujú dolárov – Reuters

Najväčšie čínske banky sa zbavujú dolárov – Reuters

Hlavné čínske banky sa tento týždeň pustili do predaja dolárov, aby nakúpili jüan a spomalili oslabovanie národnej meny, informovala vo štvrtok agentúra Reuters s odvolaním sa na trhové zdroje.

Podľa správy bolo toto vyraďovanie zaznamenané tak na pevninských, ako aj na zahraničných devízových trhoch, pričom zahraničné jednotky bánk predávali doláre počas londýnskeho a newyorského obchodovania.

Nemenovaný obchodník so sídlom v Šanghaji pre agentúru uviedol, že táto akcia nie je nezvyčajná. Banky v Číne obchodujú zväčša na vlastné účely alebo na základe príkazov klientov. Je však známe, že tak robia aj na žiadosť centrálnej banky krajiny, Čínskej ľudovej banky (People’s Bank of China – PBOC), keď potrebuje dodatočnú podporu domácej meny.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Ceny nafty a benzínu v Poľsku sú tak nízke, že keby tam natankujete plnú, ešte si aj nakúpite

„Predaj dolárov štátnou bankou sa stal novou normou, aby sa spomalilo tempo znehodnocovania jüanu,“ citoval obchodník.

Zahraničný jüan v tomto roku voči americkému doláru oslabil už približne o 6 % a vo štvrtok klesol na deväťmesačné minimum takmer 7,35 za zelenú bankovku. V piatok však mierne posilnil po intervencii PBOC, ktorá zvýšila denný fixing, teda stredný kurz, okolo ktorého sa môže jüan obchodovať v pásme 2 %. Do poludnia zahraničný jüan vzrástol na 7,28 voči zelenej bankovke, pričom jeho zahraničný protipól tiež vzrástol a obchodoval sa na úrovni približne 7,30 za dolár.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Pokuta za otvorené okno či zapnutú klimatizáciu v aute. Dajte si pozor, kam jazdíte

Experti na trhu pripisujú oslabenie výmenného kurzu jüanu rastúcemu výnosovému diferenciálu Číny voči USA, ktorý sa tento týždeň zvýšil na najvyššiu úroveň za posledných 16 rokov po tom, ako čínsky regulačný orgán schválil zníženie úrokových sadzieb. K oslabeniu kurzu údajne prispeli aj rastúce obavy investorov z pomalého hospodárskeho rastu Číny, problémový trh s nehnuteľnosťami v krajine, ktorý tvorí štvrtinu čínskej ekonomiky, a riziká platobnej neschopnosti v tieňovom bankovom sektore.

Švajčiarsky hedžový fond EDL Capital tento týždeň predpovedal ďalšie oslabenie čínskeho offshore jüanu a uviedol, že znehodnotenie meny by mohlo byť ďalšou „čiernou labutou“ na globálnom trhu.

Podobné články

Hrozba pre západ? BRICS sa rozšíri o tieto veľké krajiny a pripoja sa k Rusku a Číne

Hrozba pre západ? BRICS sa rozšíri…

Juhoafrický prezident Cyril Ramaphosa oznámil, že…
Juhoamerická krajina sa chce pripojiť k Rusku a Číne do ich skupiny BRICS

Juhoamerická krajina sa chce pripojiť k…

Podľa ministra zahraničných vecí Rogelia Maytu…
Čína nemá rešpekt pred USA? Varujú NATO, aby nikdy nešli do Ázie

Čína nemá rešpekt pred USA? Varujú…

Čína je rozzúrená signálmi, ktoré vidí…
Prečo Čína kope 10 kilometrov do zemskej kôry?

Prečo Čína kope 10 kilometrov do…

Čínski vedci v utorok začali pracovať…
Niečo sa chystá? „Pripravte sa na najhoršie!“ vyhlásil čínsky prezident

Niečo sa chystá? „Pripravte sa na…

Vodca čínskej komunistickej strany Si Ťin-pching…

Zanechaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *