Deň pred tretím výročím vypuknutia vojny na Ukrajine sa v relácii Za päť minút dvanásť stretli český minister pre európske záležitosti Martin Dvořák (STAN) a bývalý český minister zahraničných vecí Cyril Svoboda (KDU-ČSL). Diskutovali o diplomatických rokovaniach týkajúcich sa Ukrajiny, budúcnosti Európy a možných hrozbách, ktoré by mohli nasledovať.
Hrozba expanzie Ruska
Minister Dvořák vyjadril obavy, že ruská agresia sa nemusí zastaviť na Ukrajine. Podľa neho historické skúsenosti ukazujú, že ustupovanie agresorovi len posilňuje jeho odhodlanie.
„Nikdy sa nepodarilo zastaviť agresora tým, že sme mu dali to, čo chcel, a on už ďalej nepokračoval. Nie je to len Mníchov, sú to opakované príbehy v histórii. To, že apetít Vladimira Putina siaha oveľa ďalej než po súčasné hranice Ukrajiny, je nepochybné,“ vyhlásil Dvořák.
Varoval, že ak by Západ umožnil Rusku ovládnuť Ukrajinu, hrozilo by, že sa jeho expanzia rozšíri aj na ďalšie krajiny vrátane členov NATO.
Naopak, Cyril Svoboda reagoval opatrnejšie. Pripustil, že nemožno vylúčiť ďalšie kroky Ruska, no zároveň sa postavil proti istote, s ktorou Dvořák hovoril o budúcom vývoji.
„Ja vám môžem len povedať, že to nemôžem vylúčiť. Ale istota, s ktorou to hovorí pán minister, že to tak bude – ako to vie? Každý mier sa uzatváral s tým, že už žiadna ďalšia vojna nebude, a, bohužiaľ, vždy niekde nejaká vojna vypukla,“ poznamenal Svoboda. Napriek tomu zdôraznil potrebu pripraviť sa na obranu.
Trumpova politika a diplomacia bez Ukrajiny
Výraznou témou diskusie bola aj súčasná politika Spojených štátov, najmä postoj amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý rokuje s Ruskom bez účasti Ukrajiny. Svoboda priznal, že Rusko je agresor, avšak vyjadril presvedčenie, že každá vojna sa nakoniec končí kompromisom.
„Rusko je agresor, o tom niet najmenších pochýb. Ale všetky vojny nakoniec skončili nejakým mierom, a keď sa pozriete do dejín, uvidíte, že každá vojna skončila nejakým kompromisom,“ uviedol. Zdôraznil, že je dôležité využiť akúkoľvek možnosť na diplomatické riešenie konfliktu.
Naopak, Dvořák vníma kroky Trumpovej administratívy ako zásadný zlom vo vnímaní globálnej politiky.
„Ale ešte si všetci pohrávame s myšlienkou, že Donald Trump len vypúšťa dymové clony, strašiaky a balóniky, aby zistil, aká bude reakcia,“ poznamenal minister. Dodal, že tento prístup viedol k zmätku v západnom svete a poskytol výhodu Rusku.
Dvořák prirovnal situáciu k nedávnym rokovaniam medzi Ruskom a USA v Rijáde, kde podľa neho došlo k posilneniu ich vzájomného spojenectva.
„V Rijáde sa stretli dvaja priatelia, ktorí si rozumeli. Ak nie ste pri stole, ste na jedálnom lístku,“ podotkol.
Budúcnosť Európy a ukrajinská otázka
Svoboda vyzval na užšiu spoluprácu medzi Európou a USA, pričom zdôraznil, že hľadanie kompromisu je prejavom politickej sily.
„Zľavíme obaja trochu z rétoriky a nájdeme cestu k sebe. To je znakom sily – schopnosť dohodnúť sa,“ vysvetľoval.
Dvořák trvá na tom, že Európa musí jasne deklarovať podporu Ukrajine a odmietnuť akékoľvek dohody, ktoré by išli na jej úkor.
„Európa by mala pevne stáť na tom princípe, že Ukrajina je obeťou ruskej agresie a akékoľvek vyjednávanie, ktoré ide na úkor Ukrajiny, je potrebné čo najviac eliminovať. Na druhej strane musíme rešpektovať postoj Ukrajincov. Oni sú tí, ktorí môžu povedať: dobre, tak my kus Donbasu obetujeme, ale musia byť v tom momente bezpečnostné záruky,“ povedal.
Svoboda súhlasí, že o budúcnosti Ukrajiny musí rozhodovať jej prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý má legitímny mandát. Preto je podľa neho nevyhnutné, aby bol prítomný pri všetkých rokovaniach.