Ak sa chcete sprchovať počas búrky, radšej si to dvakrát rozmyslite. Mohlo by vás to stáť veľa

shower 1502736 1920

Domov je najbezpečnejšie miesto, kde môžeme byť počas búrky, ale aj tam nás môže určité správanie vystaviť riziku zásahu bleskom. Je v poriadku umývať sa počas búrky? A čo sledovanie televízie? Rozptýlime všetky pochybnosti.

Každý rok na celom svete zahynie v dôsledku zásahu bleskom takmer 25 000 ľudí. Približne. 250 000 je zranených. Keď vás zastihne búrka, musíte sa čo najrýchlejšie ukryť. Strecha nad hlavou je nevyhnutná, ale aj keď zostanete vo vnútri, mali by ste sa mať na pozore. Odborníci na bezpečnosť varujú, že aj kúpanie sa v búrke môže byť nebezpečné.

Kde je najväčšia pravdepodobnosť úderu blesku?

Pri údere blesku udrie blesk do stromov, kopcov a vysokých budov. Preto je veľmi nebezpečné zdržiavať sa počas búrky v lese alebo na horách. Vysoké riziko zásahu bleskom je aj na otvorených priestranstvách, najmä v blízkosti vody. Z tohto dôvodu sa odporúča vyhýbať sa pobytu na plážach, a to tak pri mori, ako aj pri jazerách. Najbezpečnejšie je zdržiavať sa v interiéri, ale aj v ňom treba byť opatrný.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Takto rýchlo zistíte, či je vajce pokazené. Stačí vám voda

Niektoré činnosti sú spojené so zvýšeným rizikom. Vedci okrem iného vysvetľujú, či je možné umývať sa počas búrky.

Môžete sa umývať počas búrky?

Teoreticky je váš domov počas búrky bezpečným útočiskom. V praxi musíte mať na pamäti, že existuje veľa kovových prvkov, ktoré dobre odvádzajú elektrický prúd z blesku.

Patria medzi ne aj potrubia a voda, ktorá v nich tečie. Práve z tohto dôvodu odborníci z amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb neodporúčajú umývanie vo vani alebo v sprche, keď vonku zúri búrka. Dokonca aj umývanie riadu môže byť riskantné, preto je lepšie počkať, kým sa počasie trochu zlepší.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Sprchovanie každý deň? Je to dobré či na škodu?

Čo ďalšie sa počas búrky nesmie robiť?

Kúpanie a umývanie riadu nie sú jediné veci, ktorým sa treba počas búrky vyhnúť. Nebezpečné môže byť aj opieranie sa o betónové steny. Betón, samozrejme, nie je vodič, ale zvyčajne je vystužený kovovými tyčami, ktoré veľmi dobre vedú elektrický prúd.

Ak je to možné, odpojte všetky elektrické spotrebiče. Snažte sa nepozerať televíziu, nepoužívať počítač, neprať alebo nepúšťať umývačku riadu. Bezpečnostné pravidlá dodržiavajte počas celej búrky a približne 30 minút po poslednom údere blesku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *