Ak takto varíte ryžu, robíte veľkú chybu. Väčšina Slovákov o tom nevie

sackova ryza
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Ryža balená vo varných vrecúškach patrí medzi obľúbené rýchle riešenia v slovenských domácnostiach. Odborníci však bijú na poplach – pri varení v plaste sa do jedla môžu uvoľňovať mikroplasty, ktoré predstavujú riziko pre zdravie. Ako tomu predísť? (foto: plenum.sk)

Ak takto varíte ryžu, robíte veľkú chybu. Väčšina Slovákov o tom nevie

Pohodlné riešenie, ktoré má háčik

Varné vrecúška s ryžou alebo krúpami sa stali hitom posledných rokov. Nemusíte nič odmeriavať, ryža sa nevarí na kašu a výsledok je vždy spoľahlivý. No čoraz viac výskumov upozorňuje, že za túto pohodlnosť platíme zdravotnou daňou.

Slováci síce nepatria medzi najväčších konzumentov ryže, no obľuba tohto jedla stále rastie – najmä vďaka jeho jednoduchej príprave a priaznivej cene. A hoci je ryža ako surovina ľahko stráviteľná a výživná, spôsob jej prípravy môže hrať kľúčovú úlohu.

Varenie v plaste? Mikroplasty vo vašom tanieri

Zamysleli by ste sa niekedy nad tým, že by ste do vriacej vody vložili obyčajné igelitové vrecko? Práve to sa však v podstate deje, keď varíte ryžu v porciovaných plastových obaloch.

Tieto varné sáčky sú vyrobené z materiálov, ktoré sú síce tepelne odolné, no pri vysokých teplotách môžu uvoľňovať častice plastov – tzv. mikroplasty. Tie potom prenikajú do vody, a teda aj do samotnej potraviny. Podľa vedcov ide najčastejšie o polyetylén, polypropylén a PET – materiály, ktoré bežne poznáme z obalov na potraviny.

Tuk ako urýchľovač problému

Riziko sa zvyšuje, ak pri varení použijete čo i len malé množstvo tuku. Tým sa totiž uľahčuje rozpúšťanie plastových látok, ktoré sa následne ešte intenzívnejšie dostávajú do jedla. Výsledok? Lahodné rizoto, ktoré však okrem živín obsahuje aj látky, ktoré do jedálneho lístka rozhodne nepatria.

Dlhodobé následky na zdravie

Najvážnejšie zistenia sa týkajú dlhodobého pôsobenia mikroplastov na ľudský organizmus. Podľa odborníkov majú tieto častice schopnosť prenikať cez bunkové membrány a hromadiť sa v orgánoch, kde môžu spôsobovať chronické zdravotné problémy.

Medzi riziká patrí narušenie hormonálnej rovnováhy, oslabenie imunity, neurologické poruchy a dokonca zníženie plodnosti. A keďže plast je prakticky nerozložiteľný, organizmus sa ho nedokáže ľahko zbaviť.

Ako variť ryžu zdravšie?

Dobrou správou je, že bezpečná príprava ryže nie je náročná. Tradičný spôsob si vyžaduje len trochu pozornosti:

  • Použite 1 šálku ryže na 1,5 šálky vody.
  • Ryžu pred varením dôkladne prepláchnite pod tečúcou vodou, aby ste odstránili nečistoty a prebytočný škrob.
  • Varte pod pokrievkou približne 15 minút od bodu varu.
  • Po dovarení premiešajte ryžu vidličkou, aby ostala sypká.

Dôležitá rada: Nenechávajte uvarenú ryžu pri izbovej teplote dlhšie ako 1–2 hodiny. Ak ju neplánujete zjesť hneď, uskladnite ju v chladničke.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Volám sa Viktória Stovičková, mám 25 rokov a hoci som vyštudovala strednú zdravotnícku školu v Nitre, dnes je mojím hlavným „povolaním“ mamička na plný úväzok. Starám sa o svoju ročnú dcérku, ktorá mi síce dáva zabrať, ale zároveň mi ukazuje krásu v každodenných momentoch. Kedysi som aktívne hrávala tenis, no dnes som našla novú vášeň v zdravom životnom štýle, varení a písaní. Rada skúšam nové zdravé recepty, varím, pečiem, a venujem sa aj tvorbe jedálničkov online. Popri starostlivosti o domácnosť si vždy nájdem chvíľku aj na cvičenie, ktoré mi pomáha udržiavať si energiu a rovnováhu. Písanie článkov je pre mňa formou oddychu a sebarealizácie. Zistila som, že ma baví zdieľať tipy, nápady a inšpirácie, ktoré môžu pomôcť aj iným – najmä ženám a maminám, ktoré hľadajú rovnováhu medzi rodinou, zdravím a sebou samými.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *