Vrámci nedávnej bankovej krízy, ktorá sa preniesla na svetové trhy, sa ďalšia banka dostáva do problémov – tentoraz v Nemecku.
Deutsche Bank čelí obavám z krachu po tom, čo jej akcie v piatok ráno klesli o 11 %, čím sa od začiatku bankového chaosu 8. marca prepadli celkovo o 29 %.
„Stále sme v napätí a čakáme na pád ďalšej kocky a Deutsche je jednoznačne ďalšia, na ktorú všetci myslia (či už spravodlivo alebo nespravodlivo),“ povedal agentúre Reuters Chris Beauchamp, hlavný trhový analytik spoločnosti IG Group. „Vyzerá to tak, že banková kríza ešte nie je úplne zažehnaná.“
Piatkové správy z akciového trhu sú najnovšou udalosťou súvisiacou s následkami krachu banky Silicon Valley Bank (SVB) začiatkom tohto mesiaca a druhou udalosťou týkajúcou sa európskej banky.
Tento týždeň bola švajčiarska banka Credit Suisse zachránená konkurenčnou bankou UBS v rámci dohody uzavretej na poslednú chvíľu po tom, ako Credit Suisse zaznamenala prudký pokles cien akcií po krachu SVB.
Najnovší prepad Deutsche Bank, ktorý bol čiastočne spôsobený transakciou s Credit Suisse, signalizuje, že dôvera v bankový systém je naďalej nízka. Ide o tretí týždeň poklesu európskych bánk, ktoré sa v dôsledku finančných otrasov prepadli o 4,2 %.
Hoci sa predpokladalo, že vládou sprostredkovaná záchrana Credit Suisse stabilizuje európske trhy, zdá sa, že nákazu bolo ťažké zastaviť. Keďže držitelia dlhopisov Credit Suisse v hodnote 17 miliárd dolárov neboli do dohody zapísaní, nezostalo im nič, čo ešte viac zvýšilo obavy o Deutsche Bank.
Napriek reštrukturalizácii v hodnote niekoľkých miliárd eur pokles akcií Deutsche Bank vymazal všetky zisky a nemecká banka sa stala najhorším subjektom v rámci indexu európskych akcií STOXX 600.
Zatiaľ čo mnohí sa obávajú, že Deutsche Bank by mohla byť ďalším veriteľom, ktorý skolabuje, iní analytici zostávajú optimistickí a veria, že ju nepostihne rovnaký osud ako Credit Suisse.
„Nemáme žiadne obavy o životaschopnosť spoločnosti Deutsche ani o jej majetkové známky. Aby bolo úplne jasné – Deutsche NIE JE ďalšia Credit Suisse,“ uviedla v piatkovej správe výskumná spoločnosť Autonomous.
Nemecký kancelár Olaf Scholz tiež odmietol paniku a na piatkovej tlačovej konferencii povedal, že Deutsche Bank „dôkladne reorganizovala a zmodernizovala svoj obchodný model a je veľmi ziskovou bankou“.
V piatkovej správe stratégovia JPMorgan uviedli, že Deutsche Bank „mala svoj vlastný podiel na tlakoch na titulky a chybách v riadení“, ale že „stále má relatívne vysokú nákladovú základňu a spolieha sa na svoju franšízu obchodovania s FICC (pevný príjem, meny a komodity) pri organickom vytváraní kapitálu a opätovnom získavaní úverov“.
„Ak sa vkladatelia môžu z posledných týždňov v USA aj v Európe niečo naučiť, tak je to to, ako ďaleko regulačné orgány vždy zájdu, aby zabezpečili ochranu vkladateľov,“ napísala JP Morgan.
Len deň predtým ministerka financií Janet Yellenová uviedla, že vláda USA je „určite“ pripravená prijať ďalšie opatrenia na stabilizáciu bánk, čo je posun oproti jej vyjadreniam z predchádzajúceho dňa, keď uviedla, že o žiadnych takýchto krokoch neuvažuje.