Putin tvrdo reaguje na Slovensko: Darovaním stíhačiek ste si úplne pokazili vzťahy s Ruskom

a70166e5 f56d 4dd1 a1d8 e14cbd3765ad dam

V piatok 24. marca 2023 Rusko označilo presun štyroch stíhačiek typu MiG-29 zo Slovenska na Ukrajinu za nepriateľský krok a porušenie medzinárodných záväzkov.

Podľa ruskej Federálnej služby pre vojensko-technickú spoluprácu, Slovensko týmto krokom hrubo porušilo medzivládnu dohodu s Ruskom z apríla 1997. Dohoda zakazuje predaj či odovzdanie zbraní, vojenskej techniky alebo know-how tretím stranám bez písomného súhlasu druhej zmluvnej strany.

Ruská federálna služba označila tento krok Slovenska za nepriateľský akt voči Ruskej federácii, ktorý je zameraný na zničenie bilaterálnych vzťahov. Dodanie prvých štyroch stíhačiek MiG-29 Ukrajine potvrdilo v stredu slovenské ministerstvo obrany. Ukrajinskí piloti ich prevzali s asistenciou slovenských ozbrojených síl. Slovensko plánuje Ukrajine darovať celkom 13 stíhačiek MiG a časť systému protivzdušnej obrany Kub.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  4 železné pravidlá pestovania zemiakov. Tie vám zabezpečia obrovskú úrodu

Podľa niektorých zdrojov patrí táto ľahká stíhačka vyvinutá v 80. rokoch minulého storočia medzi päticu najpredávanejších typov stíhacích lietadiel na svete. Viac než 800 kusov týchto strojov vyviezli z Ruska. Rusko v súvislosti s týmto presunom nevylučuje použitie opatrení na ochranu svojich záujmov.

Slovensko na druhej strane zdôrazňuje, že presun stíhačiek sa uskutočnil v súlade so zákonom a záväzkami Slovenska voči partnerom v rámci NATO a EÚ. Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky v tejto súvislosti vyhlásilo, že Slovensko ostáva oddané svojim spojencom a záväzkom v rámci NATO a EÚ.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Toto sa vám postupne deje s mozgom, ak jete nezdravé potraviny

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *