Na okupovanom Kryme vztýčili ukrajinskú vlajku. Odpor proti Putinovi rastie

ukrajinsjka vlajka na kryme

Na komunikačnej veži na Kryme bola tento týždeň podľa jedného z úradníkov vztýčená ukrajinská vlajka. Podľa neho na čiernomorskom polostrove, ktorý v roku 2014 nezákonne anektoval prezident Vladimir Putin, rastie odpor voči ruskej nadvláde.

Plukovník Vladislav Nazarov, hovorca operačného velenia Juh ukrajinskej armády, zverejnil v stredu na svojom Telegrame video. Uviedol, že na záberoch je vidieť, ako začiatkom tohto týždňa vztýčili ukrajinskú vlajku v obci Hruščovka v krymskom okrese Sudak.

Napätie sa v posledných týždňoch zvyšuje, keďže Ukrajina naznačila, že má v úmysle znovu získať Krym. Vo februári jeden z ukrajinských predstaviteľov uviedol, že jeho krajina pripravuje „útočné brigády“ na opätovné získanie okupovaných území vrátane Krymu. Obávajú sa, že takýto krok by bol pre Rusko červenou čiarou a Putin by mohol na obranu územia použiť jadrový potenciál svojej krajiny.

„Včera sa na komunikačnej veži objavila štátna vlajka Ukrajiny,“ povedal Nazarov. „Už čoskoro takéto udalosti Ukrajincov neprekvapia, pretože modrá a žltá farba sa budú pokojne vznášať nad každou budovou pokojného a slobodného ukrajinského polostrova.“

Portál Newsweek nebol schopný nezávisle overiť, kde alebo kedy bolo video natočené.

Nazarov povedal, že vlajka je symbolom ukrajinského odporu voči ruskej nadvláde na polostrove.

„Ale zatiaľ je naša vlajka na okupovanom území ďalším symbolom odporu ukrajinského ľudu, ktorý napriek útlaku, trestnému stíhaniu a nezákonným rozsudkom nielen silnie, ale sa aj rozširuje,“ napísal Nazarov.

Dodal: „Krym nás čaká, naši občania nás čakajú a my sa aktívne pripravujeme na návrat domov!“

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj 6. marca prisľúbil znovudobytie Krymu, ktorý sa nachádza južne od pevninskej Ukrajiny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *