Marec je mesiac, kedy sa na kríkoch a stromoch objavujú zelené púčiky, zo zeme vychádzajú výhonky rastlín a dokonca kvitne zlatica. Na výsev kvetov však ešte nie je najvhodnejší čas, pretože mnohým z nich nízke teploty škodia. Aj keď nie každému. Existujú kvety, ktoré možno zasiať v marci. Poradíme vám, aký druh kvetov zvoliť na výsev do zeme v marci.
Môžu sa kvety zasiať do zeme v marci?
Výsev kvetov, ale aj byliniek a zeleniny v marci nie je ničím výnimočným. Väčšinou to ale robíme v podmienkach, kde je momentálne vyššia teplota ako vonku. Semená pre sadenice preto vysievame do črepníkov, ktoré umiestňujeme do interiéru alebo do tunela prikrytého fóliou. Až keď sa vonku oteplí, zvyčajne od mája, môžeme rastliny presadiť priamo do zeme. Existuje však skupina kvetov, ktoré možno v marci zasiať priamo do zeme. Ide o rastliny, ktoré:
- Nemajú vysoké tepelné nároky a neškodia im ani nízke teploty
- Presádzanie zle znášajú, preto sa neodporúča vysievať ako sadenice.
Aké kvety je možné zasiať do zeme v marci?
Predtým, ako začneme siať, je dobré sledovať počasie. Ak je ešte poriadna zima a zem ostáva zamrznutá, rozhodne treba počkať, kým teplota stúpne. Keď sa trochu oteplí, skontrolujeme, či nie je pôda príliš vlhká. Ak je veľmi mokrá, počkáme, kým pôda vyschne, inak by semená mohli zhniť. Zvyčajne je vhodný čas na siatie koncom marca. Potom môžeme začať s výsevom jednoročných rastlín do zeme. Záhradkári odporúčajú aj niekoľko druhov trvaliek, ktoré sú odolné voči nízkym teplotám a dajú sa zasiať do zeme aj v marci.
Jednoročné kvety, ktoré je možné zasiať do zeme v marci, zahŕňajú:
- hrachor voňavý
- pupenec trojfarebný
- rezeda
- gypsomilka
- stračonôžka vysoká
- nevädze
- maky
- nechtíky.
Medzi trvalky, ktoré možno zasiať priamo do zeme v marci patria:
- lupina mnoholistá
- karpatské zvončeky
- orlíček
- alpské astry
Ako zasiať kvety v marci?
Jednoročné kvety sa vysievajú do záhonov alebo do výbežkov , vytvoria kvetinovú lúku . Pri niektorých druhoch je dobré odstrániť slabšie sadenice, aby mali silnejšie rastliny viac priestoru na vývoj. Pri trvalkách by ste si mali vybrať stanovište na niekoľko rokov, mnohé z kvetov bujne rastú, preto je dobré nechať medzi semenami veľké medzery. Veľké semená sa zvyčajne vysievajú hlboko, zasypú sa niekoľko centimetrovou zeminou a malé semená sa vysievajú plytko, napríklad 1 cm pod zem.
Každý druh kvetu má trochu iné nároky čo sa týka polohy, pôdy a pod., preto je dobré si pred výsevom prečítať popis na obale semena.