Ako a kedy strihať čučoriedky? Termín sa blíži

cucoriedky 2

Rezanie čučoriedok je nevyhnutné, aby ker kvitol a prinášal ovocie. Poradíme vám, kedy ostrihať výhonky čučoriedky siatej. Aký je najlepší spôsob, ako to urobiť? Treba strihať mladé kríky čučoriedok?

Prečo je potrebné čučoriedky rezať?

Prerezávanie výhonkov čučoriedok je veľmi dôležitý postup starostlivosti. Čučoriedka vysoká, známa ako čučoriedka americká (lat. Vaccinium corymbosum ), ako všetky ovocné rastliny, vyžaduje pravidelný rez, aby sa zachovalo pravidelné a intenzívne kvitnutie a tým aj rodenie. Nestrihané kríky čučoriedok slabo rastú, sú nadmerne husté a menej plodia.Rezanie čučoriedok stimuluje ker, aby vytvoril nový rast. Prečítajte si náš návod, ako správne ostrihať výhonky čučoriedok.

Máme strihať mladé kríky čučoriedok?

Čučoriedkové kríky, ktoré sú k dispozícii na predaj, majú zvyčajne dva roky – po výsadbe nevyžadujú prerezávanie. V prvom roku po výsadbe odstráňte všetky súkvetia, aby ste zabránili kvitnutiu a násadu plodov, pretože to oslabí rast výhonkov čučoriedok. V prvých rokoch striháme len slabé a choré výhonky ,neskôr (až v 4. alebo 5. roku po výsadbe) pristupujeme k rezu čučoriedok, aby sme ich obnažili.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Dávate si kávu s mliekom a cukrom? Pozrite sa, čo vám to robí s telom
cucoriedky 1

Kedy by sme mali čučoriedky strihať?

Aký je najlepší čas na rezanie čučoriedok ? Kríky striháme koncom zimy alebo skoro na jar , po odznení veľkých mrazov, pred začiatkom vegetácie. Rezanie čučoriedok v tomto termíne vám umožní rozpoznať a odstrániť zmrznuté výhonky. Okrem toho sú viditeľné puky kvetov, vďaka čomu je ľahké posúdiť, ktoré výhonky čučoriedok treba odstrániť. Čučoriedky preto môžeme strihať až do napučania kvetných pukov.

Praktizuje sa aj jesenný rez čučoriedok , ktorý však záhradkári odporúčajú oveľa menej kvôli riziku zamrznutia kríkov rezaných na jeseň. Výhodou takéhoto rezu je, že na jeseň ľahšie spoznáte slabé výhonky, ktoré treba vystrihnúť, pretože sčervenajú.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Vyrobte si ľahko hnojivo z cibuľových šupiek a vaše uhorkové sadenice ožijú

Ako strihať čučoriedky?

Čučoriedky najlepšie rodia na 2-3-ročných výhonkoch, preto pri reze odstraňujeme všetky staršie výhonky (6-ročné a staršie výhonky plodia oveľa horšie). Vystrihujeme aj všetky slabé a plazivé výhonky bez ohľadu na ich vek. Ponechávame 6-8 zvislých hlavných výhonkov – silne rastúce výhonky prinášajú väčšie plody.

Počas sezóny treba pravidelne odstraňovať výhonky čučoriedok s viditeľnými príznakmi choroby. Režeme niekoľko centimetrov pod viditeľnými príznakmi. Odrezané výhonky by sa mali okamžite spáliť, aby sa zabránilo šíreniu choroby na zdravé rastliny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *