Ako chrániť paradajky pred chladom? Jednoduché triky, ktoré pomôžu sadeniciam prežiť

paradajky sadenie
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Tohtoročný máj záhradkárov rozhodne nepotešil. Nízke nočné teploty, oneskorený štart vegetácie a neustále sa vracajúce prízemné mrazy spôsobujú obavy najmä pestovateľom paradajok. Tieto teplomilné rastliny sú na chlad extrémne citlivé. Ako ich ochrániť pred poškodením a zabrániť stratám? Prinášame osvedčené rady, ktoré zvládnete aj bez drahej techniky – len s tým, čo máte doma.

paradajky sadenie

Nestabilné počasie ohrozuje teplomilné rastliny

Kým podľa kalendára by mala byť polovica mája bezpečným obdobím na výsadbu paradajok do záhrady, realita tohto roka hovorí iné. Nočné teploty v mnohých oblastiach Slovenska stále klesajú pod 8 °C, čo je pre paradajky veľmi nepriaznivé.

Tieto rastliny pochádzajú z Južnej Ameriky a znesú len minimálne ochladenie. Už pri teplotách pod 10 °C sa ich rast spomaľuje, pod 8 °C úplne zastavuje a pri mrazoch môžu sadeničky odumrieť.

mraz

Prečo paradajky reagujú tak citlivo?

Paradajky sú teplomilné a slnkomilné rastliny. Ak ich zasiahne chlad, dostávajú sa do stresu, čo sa prejavuje zakrpatením, žltnutím listov, znížením vitality a v najhoršom prípade aj hnitím koreňov. Tento rok je navyše chladná aj pôda, čo zvyšuje riziko, že rastliny zakorenené v studenom substráte jednoducho „zamrznú“ vo vývoji.

Účinné a jednoduché spôsoby, ako paradajky ochrániť pred chladom

Aj keď ste už paradajky vysadili, stále ich môžete uchrániť pred škodlivým prechladnutím. Tieto riešenia sú lacné a dostupné pre každého:

1. Netkaná textília (agrotextília)

Ľahká biela agrotextília (17–23 g/m²) je ideálna na prechodné zakrytie rastlín počas chladných nocí. Prepúšťa svetlo a vzduch, ale zadržiava teplo. Môžete ju položiť priamo na rastliny alebo pripevniť na jednoduchú konštrukciu z oblúkov či kolíkov. Cez deň ju treba odhrnúť, aby sa paradajky neprehriali.

2. Textil a staré prikrývky

Ak nemáte agrotextíliu, použite to, čo nájdete doma – staré deky, plachty, papierové vrecia alebo jutovinu. Pozor však, aby ste ich nepoložili priamo na rastliny – hrozí ich poškodenie. Stačí ich opatriť jednoduchými oporami.

3. Vedrá a kvetináče hore dnom

Malé sadeničky sa dajú ochrániť aj tak, že ich na noc prikryjete plastovým vedrom, črepníkom alebo debničkou. Ráno je dôležité prikrývky hneď odstrániť, aby sa rastlina pod nimi „nezaparila“.

4. PET fľaše ako miniskleníky

Ak máte 5-litrové plastové fľaše, odrežte im dno a vytvorte z nich ochranný kryt pre každú rastlinu. V teplejších dňoch však treba vrchnáky odskrutkovať alebo ich úplne zložiť, aby sa rastliny nezaparili.

5. Mulčovanie slamou alebo lístím

Suchý organický materiál ako slama, seno či lístie pomáha udržiavať teplo v pôde a chráni korene pred ochladením. Zároveň obohacuje pôdu a bráni jej vysychaniu.

paradajky sadenie

Ešte ste ich nesadili? Možno urobíte lepšie

Aj keď je už druhá polovica mája, v niektorých oblastiach Slovenska sú podmienky na výsadbu paradajok stále nevhodné. No to vôbec nevadí. Ako hovoria skúsení pestovatelia – radšej neskôr a s istotou, než skoro a s rizikom straty.

Rastliny vysadené koncom mája či začiatkom júna veľmi rýchlo dobehnú svoj vývoj, pokiaľ majú vhodné podmienky: dostatok tepla, slnka a vlahy. Skoré odrody pritom dokážu priniesť úrodu už v auguste, a aj neskôr zberané plody dobre dozrievajú – paradajky totiž patria medzi tzv. klimakterické druhy, ktoré dozrejú aj po odtrhnutí.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Volám sa Renáta Regina, mám 56 rokov a celý život som verná jednoduchosti, poctivej práci a radosti z maličkostí. Vyštudovala som obchodnú akadémiu v Banskej Bystrici, no môj každodenný život je už roky spätý so záhradou, zvieratami a domácnosťou. Venujem sa malej farme, kde mám ovce, kozy, sliepky, jednu kravičku a prasiatko. Každý deň trávim v pohybe – v záhrade, pri starostlivosti o zvieratá alebo pri varení a pečení, čo je moja veľká vášeň. Varenie z domácich surovín, pečenie klasických koláčov či vymýšľanie nových receptov ma nesmierne napĺňa. Aj keď sú dni často plné práce, večer si vždy nájdem čas na písanie článkov, v ktorých sa snažím zdieľať rady, tipy a skúsenosti, ktoré by mohli pomôcť aj iným – či už ide o domácnosť, záhradu alebo tradičné recepty. Verím, že v jednoduchosti je krása a že každá žena (a nielen žena) si zaslúži inšpiráciu, ktorá jej spríjemní bežný deň.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *