Ako hnojiť pôdu po zime? Kľúčové je načasovanie a technika

sadenie
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Ako hnojiť pôdu po zime? Túto otázku si kladie mnoho záhradkárov. Je všeobecne známe, že stav pôdy pre plodiny do veľkej miery určuje úspešnosť nášho úsilia. Bohužiaľ, po zime kvalita pôdy často zostáva veľmi neuspokojivá.

Ak budete používať nižšie uvedené metódy, budete sa každú sezónu tešiť z krásnej úrody a vaša pôda nebude trpieť žiadnymi nedostatkami.

Ako oživiť vyčerpanú pôdu po zime?

Nie je všeobecne známe, že zima je pre každú plodinu mimoriadne náročným obdobím. Keď sú polia pokryté snehom alebo dokonca ľadom, pôda stráca mnoho živín. Ak k tomu pripočítame jej sterilizáciu po vegetačnom období, máme recept na katastrofu pre naše budúcoročné porasty.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
V utorok na Slovensku začnú búrky na niekoľko dní po sebe

Pritom výživa pôdy po zime nemusí byť taká náročná, ako sa zdá. Tento proces možno rozdeliť do niekoľkých krokov, z ktorých každý je mimoriadne dôležitý. Určite sa dozviete, ako oživiť pôdu po zime a tešiť sa z krásnej úrody každú sezónu.

Odplevelte ju a nakyprite

Práce na vyživovaní pôdy po zime by sa mali začať už začiatkom marca tým, že sa pôda upraví. Odstráňte všetky buriny alebo zvyšky rastlín, ktoré z nevysvetliteľných dôvodov prežili drsné poveternostné podmienky.

Pri odstraňovaní buriny je tiež dobré zbaviť sa kameňov a rozbiť hrudy zeminy. Ak je pôda naozaj tvrdá, oplatí sa kopať 15 až 30 cm hlboko. Táto činnosť pôdu ešte viac uvoľní a prevzdušní, čo prospeje budúcim plodinám. Môžete na to použiť lopatu, vidly alebo kyprič pôdy. Výber techniky necháme na vás.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Pridajte do kefíru a ráno vypite. Účinne si tak prečistíte črevá po sviatočnom prejedaní

Najdôležitejšie je zabezpečiť správnu štruktúru pôdy. V procese revitalizácie pôdy po zime bude rozhodujúce jej hnojenie. Do piesočnatej pôdy pridajte trochu mletej hliny a kompostu. Kompaktnú a ílovitú pôdu treba prekopať, prevzdušniť a zmiešať s jemným pieskom alebo štrkom.

Hnojenie je kľúčom k úspechu

Teraz, keď už viete, ako oživiť pôdu po zime, je čas pripraviť pôdu pre budúce plodiny. Väčšina rastlín uprednostňuje pH pôdy 6,0-7,0. Ak chcete obnoviť neutrálnu úroveň pH, jednoducho do pôdy primiešajte vápno alebo dolomit. Na okyslenie sa odporúča aplikácia kyslej rašeliny alebo borovicovej kôry.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Čo sadiť vedľa čučoriedok: Najlepšie rastliny pre bohatú úrodu a zdravý rast

Pred výsevom prvej zeleniny odporúčame pôdu pohnojiť, ak ste tak neurobili na jeseň. Môžeme použiť granulovaný hnoj, zmiešať pôdu s kompostom alebo použiť špecializované prípravky na pestovanie konkrétneho druhu rastlín.

Odborníci odporúčajú aj použitie čadičovej múčky ako prostriedku bohatého na mikro- a makroelementy alebo minerálne látky, ako sú oxid kremičitý, oxidy železa, horčík, vápnik a draslík. Takto pripravená pôda je základom úspešného pestovania. Teraz, keď už viete, ako oživiť pôdu po zime, zostáva už len popriať vám veľa šťastia!


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Redakcia Plénum.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *