Ako ochladiť byt v horúcom počasí? Trik s kockami ľadu nahrádza kilmatizáciu

361566750 236130589360030 714264611003895077 n

Ako ochladiť svoj domov v horúcom počasí? Tropické teploty ukazujú teplomery po celej Európe. Bohužiaľ, nie všetky byty sú prispôsobené takýmto horúčavám. Ako môžete znížiť teplotu vo svojom byte bez použitia klimatizácie? Tu sú domáce prostriedky, ktoré sa vám budú hodiť počas prázdnin, uvádza Genialne.pl

Ako ochladiť byt v horúcom počasí? Domáce prostriedky bez klimatizácie
Domáce spôsoby, ako ochladiť byt, používali už naše staré mamy. Dnes ešte stále veľa domov a bytov nemá klimatizáciu. Ako zabrániť tomu, aby sa váš domov počas horúcich dní prehrieval? Tu sú jednoduché domáce triky, ktoré zakaždým fungujú.

Ventilátory a vetráky. Kam ich v miestnosti umiestniť?

Najobľúbenejším výrobkom na boj proti horúčavám je ventilátor. Jeho umiestnenie na správne miesto je však nevyhnutné. Nemal by byť umiestnený v rohu miestnosti, pretože ťahá vzduch zozadu. Najlepšie je umiestniť ho do chodieb, chrbtom k chladnejšej časti bytu. Môže to byť chodba, schodisko alebo severná časť domu (ktorá sa toľko neprehrieva).

Mnohí ľudia prirovnávajú ventilátor ku klimatizácii a tvrdia, že je pre náš organizmus zdravší. Žiaľ, nie je to celkom pravda. Je dôležité si uvedomiť, že spánok so zapnutým ventilátorom alebo vetrákom má negatívne účinky na zdravie. Prievan vzduchu dvíha prach a baktérie z povrchu a vynáša ich nahor. Trpia tým naše dýchacie cesty, sliznice a pokožka. Ráno sa môžeme zobudiť s nádchou, bolesťou hlavy alebo kašľom.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Raz za mesiac ho nalejem do záchodovej kefy. Celá kúpeľňa nádherne vonia

Ako ochladiť miestnosť ľadom?

Účinok ventilátorov možno ešte zvýšiť pomocou kociek ľadu. Stačí ich umiestniť do misiek pred ventilátory alebo si vyrobiť vlastné držiaky na kocky ľadu, ktoré sa dajú pripevniť na ventilátor.

Pozrite si, ako ochladiť miestnosť pomocou ľadu

Na tento trik budete potrebovať dve prázdne fľaše od vody, kovovú tyč, trojnožky a kocky ľadu. Odrežte spodnú časť fliaš a urobte do nich otvory pomocou zahriatej tyče. Otvory nesmú byť príliš nízko, aby sa topiaci sa ľad nevylial na podlahu.

Potom ich otočíme hore dnom a pripevníme na zadnú stenu ventilátora. Na ich pripevnenie môžete použiť trojnožku alebo šnúrku.

Nakoniec ich naplníme kockami ľadu a zapneme vetrák.

Toto je jednoduchý a účinný spôsob „domácej klimatizácie“. Kocky ľadu ochladzujú vzduch, ktorý ventilátor vháňa do miestnosti.

Ako používať závesy a žalúzie počas horúčav?

Jedným z najjednoduchších spôsobov je zakrytie okien. To by sa malo urobiť ešte pred východom slnka. Vďaka žalúziám a závesom sa miestnosť toľko neprehreje. Najdôležitejšie je zakryť okná na južnej a východnej strane. Tam je počas dňa najviac slnečného svetla.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Slamku vložte do vrecúška s chlebom. Toto ste mali vedieť skôr

Okenné fólie proti slnku – ako fungujú?

Špecializovaná protislnečná fólia odráža slnečné lúče a chráni budovu pred prehrievaním. Môže sa aplikovať na vnútornú alebo vonkajšiu stranu okna. Fólia má kovovú vrstvu, ktorá odráža infračervené žiarenie. Jej ceny sa líšia v závislosti od odrazivosti.

Ide o drahé riešenie, preto sa oveľa častejšie používa v moderných administratívnych budovách a nákupných centrách. Ceny fólií sa začínajú už od 90 PLN za meter štvorcový.

Ako ochladiť byt v horúcom počasí? Zvlhčovanie vzduchu v byte je nevyhnutné
Horúce počasie spôsobuje, že máme doma veľmi suchý vzduch. To ovplyvňuje kvalitu dýchania a našu pohodu. Samozrejme, v obchode si môžete kúpiť elektrický zvlhčovač vzduchu. Ak však naň nechcete míňať peniaze, existuje jednoduchý spôsob, ako zvýšiť vlhkosť vzduchu.

Stačí namočiť uteráky do ľadovej vody, dôkladne ich vyžmýkať a zavesiť na radiátory alebo sušiče v celom dome. Vysoká teplota spôsobí, že sa z nich voda odparí a zvlhčí vzduch v miestnostiach.

Nepoužívajte rúru a varte rýchle jedlá

Dlhodobé používanie kuchyne a zapínanie rúry môže mať tiež vplyv na vykurovanie bytu. Počas horúcich dní sa úplne zdržte používania rúry. Na večeru si vyberte rýchle jedlá, ktoré si nevyžadujú dlhé varenie. Aj jeden horák sporáka môže výrazne zohriať celú kuchyňu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *