• 16 augusta, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 4minúty čítania

Ako ochladiť byt za 0 euro? Zabudnite na klimatizáciu, všetko máte doma

Ako ochladiť byt za 0 euro? Zabudnite na klimatizáciu, všetko máte doma

Vlna horúčav dolieha na každého. Vysoké teploty vám nedajú spať a práca na diaľku v miestnostiach bez klimatizácie je skutočnou nočnou morou. Ako si ochladiť byt bez toho, aby ste minuli čo i len cent? Navrhujeme.

Slnečné počasie teší plážových turistov, ale ľudia, ktorí si v tomto období nemôžu dovoliť odpočívať, na vlnu horúčav nereagujú tak nadšene. Keď teplota prekročí 30 °C a teplo prenikne do domácností, hľadáme rôzne spôsoby, ako sa ochladiť. Tu je niekoľko tipov, ktoré môžu výrazne zlepšiť váš komfort v letných horúčavách.

V noci vetrajte, ráno zatvorte okná

V noci teplota vonku klesá a je dobré využiť tento čas na vetranie domu. Spanie s otvorenými alebo pootvorenými oknami prospeje nášmu spánku. Počas horúcich dní je však dôležité zatvoriť okná hneď po prebudení – udržíte tak chladný vzduch vo vnútri.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Stromy a kríky, ktoré keď vysadíte vedľa seba, vždy ochorejú

Žalúzie, rolety, zatemňovacie závesy

Žalúzie a zatemňovacie závesy zabezpečia, že slnečné lúče nepreniknú do interiéru domu, čím zabránia jeho prehrievaniu. Dobrou voľbou sú aj vonkajšie žalúzie, ktoré účinne zabraňujú prenikaniu tepla do miestnosti.

Noste chladnejšiu posteľnú bielizeň

V horúcich dňoch záleží na materiáloch, ktoré vás obklopujú. Oplatí sa vzdať sa ťažkých, interiér zahrievajúcich textílií v prospech tých, ktoré sú vyrobené z ľahkých tkanín, ako je napríklad ľan. To je dôležité najmä v prípade posteľnej bielizne – ľan bude v horúcich dňoch telu prospievať. Prípadne sa zaobíďte bez perín a vyberte si ľanovú prikrývku alebo prestieradlo.

Vyhnite sa vareniu horúcich jedál

Varenie v horúcom počasí nie je dobrý nápad, pretože zvyšujeme teplotu v byte. Namiesto toho sa počas dňa rozhodnite pre ľahké šaláty a jedlá, ktoré si nevyžadujú použitie sporáka. Teplé jedlá si nechajte na večer.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Toto predávali Slovákom v známych reťazcoch. Špina, hmyz aj salmonela v mäse

Pred ventilátor umiestnite misku s ľadom

Misa s vodou a ľadom umiestnená pred ventilátorom bude fungovať ako domáca klimatizácia. Vzduch narážajúci na hladinu vody ju bude zľahka rozprašovať, a tak vytvorí príjemný chladivý vánok. Do vody je dobré pridať čajovú lyžičku soli – tá udrží vodu dlhšie chladnú.

Do mrazničky vložte mokrý uterák

Pred spaním alebo počas dňa je dobré urobiť si obklad zo zmrazeného uteráka. Uterák najprv ponorte do studenej vody a poriadne ho vyžmýkajte. Potom ho vložte na pol hodiny do mrazničky. Po uplynutí tejto doby si ho jednoducho omotajte okolo krku, aby ste sa rýchlo schladili.

Podobné články

Počas leta sa niekedy objavuje husia koža. Je to signál organizmu, ktorý by sa nemal podceňovať

Počas leta sa niekedy objavuje husia…

Husiu kožu najčastejšie vyvolávajú silné emócie,…
Majitelia áut si začali dávať hliníkovú fóliu na sklo. Zachráni im to dôležitú vec v aute

Majitelia áut si začali dávať hliníkovú…

Nastupovanie do auta zaparkovaného na slnku…
Pijete kávu v horúcom počasí? Toto vám to robí s telom

Pijete kávu v horúcom počasí? Toto…

Na Slovensko sa vrátila vlna tropických…
Toto nejedzte v lete, inak sa spotíte ešte viac, ako je normálne

Toto nejedzte v lete, inak sa…

Vysoké teploty súvisia s tým, že…

Zanechaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *