Ako správne pestovať cuketu: Kompletný sprievodca výsadbou, starostlivosťou a najčastejšími chybami

cuketa
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Cuketa je vďaka svojej jemnej chuti a širokému využitiu v kuchyni čoraz obľúbenejšou zeleninou v slovenských záhradách. Okrem nízkeho obsahu kalórií má aj vysokú výživovú hodnotu.

Ak chcete dosiahnuť silné, zdravé rastliny a bohatú úrodu, je dôležité dodržiavať niekoľko základných zásad pri jej pestovaní. V tomto článku sa dozviete, kedy a ako cuketu vysievať, ako pripraviť pôdu a akým chybám sa vyhnúť.

Kedy siať cuketu? Teplomilná rastlina potrebuje správny čas

Cuketa je teplomilná rastlina, ktorá neznáša chlad. Priamy výsev semien do pôdy je vhodný až od polovice mája, keď už nehrozia jarné mrazy. Výsev je možný až do polovice júna, aby stihla priniesť úrodu pred koncom sezóny. Semená vysievajte do hĺbky približne 2 až 3 centimetre.

Výhodnejšou voľbou však často býva predpestovanie priesad. Tento spôsob umožní skorší zber plodov – často o niekoľko týždňov skôr – a zároveň zabezpečí vyššiu odolnosť rastlín voči škodcom. Priesady začnite pestovať v druhej polovici apríla. Do malých črepníkov zasaďte po jednom až dvoch semienkach, pričom slabšiu rastlinku neskôr odstráňte. V polovici mája môžete priesady presadiť do záhrady, ideálne aj s koreňovým balom. Pred výsadbou ich však nezabudnite otužovať – postupne ich vystavujte nižším teplotám a znižujte zálievku.

cuketa 1

Pôda a miesto: Základ úspechu pri pestovaní cukety

Cuketa potrebuje slnečné stanovište chránené pred vetrom. V tieni totiž slabne a prináša menšiu úrodu. Pôda by mala byť výživná, priepustná, bohatá na humus, s pH v rozmedzí 6 až 7 (mierne kyslá až neutrálna reakcia).

Pred výsadbou pripravte jamky dostatočnej veľkosti a pridajte do nich kompost alebo granulovaný hnoj. Tieto organické hnojivá dodajú rastline potrebné živiny na rast a tvorbu plodov. Po vysadení sadeničku zasypte zeminou a dôkladne zalejte.

Ako správne sadiť cuketu? Rozostupy a starostlivosť sú kľúčové

Pri výsadbe dodržujte rozostupy medzi jednotlivými rastlinami – ideálne 60 až 80 cm. Vzdialenosť medzi radmi by mala byť 80 až 100 cm, aby mali rastliny dostatok priestoru na rast.

Cuketa vyžaduje pravidelnú zálievku – pôda by mala byť stále mierne vlhká, no nie premočená. Nadmerné zalievanie môže spôsobiť hnitie koreňov a vznik plesňových ochorení. V počiatočnom štádiu rastu je dôležité aj pravidelné odstraňovanie buriny, ktorá by cukete uberala svetlo, vodu a živiny.

Cuketa a susedné rastliny: S kým si rozumie a komu sa vyhnúť?

Cukete sa najlepšie darí v spoločnosti cibule, kukurice a slnečnice – tieto rastliny si navzájom prospievajú a dobre znášajú rovnaké podmienky. Naopak, vyhnúť by ste sa mali pestovaniu cukety v blízkosti iných rastlín z čeľade tekvicovitých (napr. uhorky, patizóny, melóny, dyne a vodné melóny), pretože zdieľajú rovnakých škodcov a choroby.

Mladé rastliny cukety môžu byť lákadlom pre slimáky. Preto je vhodné zabezpečiť ich ochranu – napríklad pomocou ekologických prípravkov, mulču alebo fyzických zábran.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Volám sa Mgr. Kamil Selecký a študoval som históriu na Fakulte humanitných vied v Banskej Bystrici. Písaniu sa venujem amatérsky od roku 2018, no za ten čas som si našiel vlastný štýl a publikum, ktorému ponúkam najmä praktické rady pre bežných ľudí – od záhradkárskych tipov, cez triky do domácnosti, až po zdravé a jednoduché recepty. Verím, že aj malé zlepšenia v každodennom živote môžu priniesť veľký rozdiel. Okrem písania pracujem ako grafik a marketér na voľnej nohe. Marketingu som sa venoval aj počas zamestnaní pre viaceré firmy, no dnes ma napĺňa sloboda kreativity a vlastné projekty, vrátane práce na sociálnych sieťach. Vo voľnom čase si rád zahrám amatérsky futbal, pracujem v záhrade alebo skúšam niečo nové, čo by mohlo zaujať aj mojich čitateľov. Píšem pre ľudí, ako som ja – zvedavých, praktických a s chuťou objavovať jednoduché, no užitočné riešenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *