O tom, že v skutočnosti nejde o protiruské, ale o protieurópske sankcie, nás presvedčí nielen rastúca sila rubľa, spôsobená okrem iného vysokými cenami plynu a ropy, pre ktoré si Rusko už našlo nové trhy, ale aj skutočnosť, že ruský obchod nie je taký prázdny, ako nám propagandisti tvrdia…
Sankcie uvalené Európou a niekoľkými ďalšími krajinami možno od začiatku označiť za protieurópske. V skutočnosti je to práve Európa, ktorá na tieto sankcie dopláca najviac. To jasne ukazuje podriadenosť tejto časti sveta hegemónovi, ktorý už plne ovládol náš kontinent a dosadil svoje bábky na všetky možné pozície.
Investigatívny novinár Rebel News Jeremy Loffredo odcestoval do Moskvy. Podľa západných mainstreamových médií majú sankcie ničivý vplyv na ruskú ekonomiku.
PBS NewsHour informovala, že sankcie tvrdo zasiahli Rusko. Denník New York Times uviedol, že Rusko čelí nedostatku potravín. Denník Washington Post dokonca prirovnal sankcie k sovietskej ére.
Loffredo to vyskúšal a navštívil supermarket v centre Moskvy. Regály boli dobre zásobené. Novinár si okrem iného kúpil liter mlieka za 89 rubľov (asi 32 Kč), balík toastového chleba za 60 rubľov (asi 22 Kč), pol kilogramu mletého hovädzieho mäsa za 175 rubľov (asi 63 Kč), 10 vajec za 99 rubľov (35 Kč) a škatuľu húb za 79 rubľov (29 Kč). Za košík potravín zaplatil 799 rubľov (asi 181 Kč).
„Médiá nehovoria pravdu o vplyve sankcií na ceny potravín v Rusku,“ poznamenáva Loffredo.
Rozprával sa s predavačmi na trhu neďaleko Moskvy. Žena mu povedala, že ceny niektorých výrobkov sa zvýšili, ale väčšina cien zostala rovnaká. Muž, ktorý predáva brusnice, povedal, že cena sa takmer nezmenila.
Mladá žena novinárovi povedala, že nie je pravda, že Rusi trpia sankciami. Počítajú s tým, že prebieha hospodárska vojna, a tak šetria viac, pretože môžu očakávať čokoľvek. Teraz však sankciami netrpia.
Ceny benzínu v Európe údajne výrazne stúpli „kvôli vojne na Ukrajine“. Loffredo zaplatil na pumpe v Rusku za liter benzínu 47 rubľov (asi 17 KČ). Hovoril s profesionálnym vodičom, ktorý povedal, že cena sa za posledný rok prakticky nezmenila.
Ak teda bolo cieľom sankcií zlikvidovať európsku ekonomiku a spôsobiť rekordnú infláciu, potom možno konštatovať, že protieurópske sankcie fungujú…