Američania si vojnou na Ukrajine plnia vrecká a Európa krváca. EÚ politici sa začínajú ozývať

biden

Európski predstavitelia v kuloároch obviňujú administratívu amerického prezidenta Joea Bidena z toho, že na vojne na Ukrajine nepokryte zarába, zatiaľ čo ekonomiky starého kontinentu krvácajú. S odvolaním sa na rozhovory s vysoko postavenými európskymi predstaviteľmi to napísal server Politico.

„Skutočnosť je taká, že keď sa na to pozriete triezvo, krajinou, ktorá na tejto vojne najviac zarába, sú Spojené štáty, pretože predávajú viac plynu za vyššie ceny a pretože predávajú viac zbraní,“ povedal Politicu nemenovaný predstaviteľ EÚ.

Jeho výbušný komentár naďalej podčiarkuje rastúce pobúrenie európskej verejnosti a v súkromí aj európskych úradníkov a politických predstaviteľov z amerických dotácií. Tie môžu ďalej poškodiť európsky priemysel, konštatuje spomínaný web.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Zmutované šváby sa premnožili v obľúbenej destinácii Slovákov

„Ocitli sme sa na križovatke. Amerika si musí uvedomiť, že verejná mienka v mnohých krajinách EÚ sa premieňa,“ povedal Politicu ďalší nemenovaný zdroj zo dvadsaťsedmičky.

Kombinácia vysokých cien amerického plynu a americká podpora domáceho priemyslu podľa neho môžu zlomiť podporu európskej verejnosti pre zasielanie vojenskej pomoci Ukrajine aj ďalšej transatlantickej spolupráce.

Vysoký predstaviteľ Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell v tejto súvislosti odkázal Washingtonu, aby znepokojenie Európy vyvrátil. „Naši priatelia Američania robia ekonomické rozhodnutia, ktoré na nás majú vplyv,“ konštatoval. Narážal pritom zrejme na spomínanú americkú podporu domáceho priemyslu.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Sem do Chorvátska radšej necestujte. Pozrite sa, čo vypúšťajú do mora

Američania zarábaní na vojne odmietajú. „Rast cien plynu v Európe je spôsobený Putinovou inváziou na Ukrajinu. Bodka. Export skvapalneného plynu z USA do Európy dramaticky vzrástol a umožnil tak Európe odkloniť sa od Ruska,“ povedal hovorca americkej Národnej bezpečnostnej rady.

Američania Európe skutočne pomohli nahradiť výpadky plynu z Ruska, na druhú stranu si to ale tiež nechali náležite zaplatiť. Ceny v Európe sú pre porovnanie asi štyrikrát vyššie ako v Amerike. Rozhorčenie nad tým už verejne vyjadril napríklad francúzsky prezident Emmanuel Macron alebo nemecký minister obchodu Robert Habeck.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *