Číňania zažívajú lockdownové peklo! Ľudia povstali a ničia všetko, čo im príde do ruky

Untitled 8 2

Čína rýchlo potlačila demonštrácie, ktoré cez víkend vypukli po celej krajine proti vládnej politike nulového výskytu Covidu, nasadila policajné sily na kľúčové miesta protestov a sprísnila online cenzúru.

V utorok, keď obhajovali politiku, zdá sa, že najvyšší predstavitelia zdravotníctva uznali jej vplyv a zaviazali sa „znížiť nepríjemnosti“ pre verejnosť zrušením blokád „čo najrýchlejšie“ po vypuknutí epidémie.

To však nemusí stačiť na upokojenie demonštrantov, ktorí vyšli do ulíc niekoľkých veľkých miest a univerzitných kampusov a žiadali ukončenie čoraz nákladnejších blokád v krajine.

S rastúcimi číslami sa šírila aj škála sťažností, z ktorých niektorí dokonca volali po odvolaní čínskeho vodcu Si Ťin-pchinga, ktorý už takmer tri roky dohliada na stratégiu masového testovania, blokovania, vynútenej karantény a digitálneho sledovania.

Prečo Číňania protestujú?

Protesty vyvolal smrtiaci požiar minulý štvrtok v Urumči, hlavnom meste kraja na západe Sin-ťiangu. Plamene v bytovom dome zabili najmenej 10 ľudí a deväť zranili, čo viedlo k rozhorčeniu verejnosti po tom, ako sa zdalo, že videá z incidentu ukazujú, že opatrenia na zaistenie oneskorili hasičov dostať sa k obetiam. Hovorí sa, že roxorové tyče bránili vyjsť ľudom z horiacej bytovky. Roxorové tyče mali blokovať dvere, aby ľudia ostali v karanténe a tak uhoreli v bytoch.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Prví Slováci v Chorvátsku hlásia astronomické ceny. Neuveríte, koľko zaplatili

Mesto bolo viac ako 100 dní uzavreté, pričom obyvatelia nemohli opustiť región a mnohí boli nútení zostať doma.

Na videách bolo vidieť, ako obyvatelia Urumči pochodujú k vládnej budove a skandujú za koniec karantény. Nasledujúce ráno miestna vláda uviedla, že blokovanie zruší po etapách – neposkytla však jasný časový rámec ani neriešila protesty.

To nedokázalo potlačiť hnev verejnosti a protesty sa rýchlo rozšírili za hranice Sin-ťiangu, pričom do ulíc vyšli aj obyvatelia miest a univerzít po celej Číne.

Kde sa konajú protesty?

CNN doteraz overila 20 demonštrácií, ktoré sa konali v 15 čínskych mestách – vrátane hlavného mesta Pekingu a finančného centra Šanghaj.

V Šanghaji sa v sobotu stovky ľudí zhromaždili na sviečkovej manifestácii na ulici Urumqi, pomenovanej po meste Sin-ťiang, aby smútili za obeťami požiaru. Mnohí držali prázdne hárky bieleho papiera – symbolický protest proti cenzúre – a skandovali: „Potrebujeme ľudské práva, potrebujeme slobodu“.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Sem do Chorvátska radšej necestujte. Pozrite sa, čo vypúšťajú do mora

Niektorí tiež kričali, aby Si Ťin-pching „odstúpil“, a spievali The Internationale, socialistickú hymnu, ktorá sa používala ako výzva k akcii na demonštráciách po celom svete už viac ako storočie. Spievali ju aj počas prodemokratických protestov na Námestí nebeského pokoja v Pekingu pred brutálnym zásahom ozbrojených jednotiek v roku 1989.

Do nedele večera sa masové demonštrácie rozšírili do Pekingu, Čcheng-tu, Guangzhou a Wu-chanu, kde tisíce obyvateľov žiadali nielen ukončenie obmedzení ochorenia Covid, ale čo je pozoruhodnejšie, politické slobody. Obyvatelia niektorých zamknutých štvrtí strhli zábrany a vyšli do ulíc.

Protesty sa konali aj na univerzitách vrátane prestížnych inštitúcií Pekingskej univerzity a Univerzity Tsinghua v Pekingu a Čínskej komunikačnej univerzity v Nankingu.

V Hongkongu, kde sa na potlačenie nesúhlasu použil zákon o národnej bezpečnosti zavedený Pekingom v roku 2020, sa desiatky ľudí zhromaždili v pondelok večer v mestskej štvrti Central na vigíliu. Niektorí držali prázdne kúsky papiera, zatiaľ čo iní nechali kvety a držali cedule pripomínajúce tých, ktorí zahynuli pri požiari Urumqi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *