Ukrajinci vyhlásili: Rýchlejšie nám posielajte zbrane a spolu s NATO porazíme Rusko!

zelensky

Ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba v utorok požiadal o rýchlejšie dodávky zbraní a generátorov. Zároveň sa nechal počuť, že pokiaľ Severoatlantickej aliancie v podpore nepoľaví, Ukrajina Rusov nakoniec porazí.

Šéf NATO Jens Stoltenberg sľúbil, že Aliancia bude podporovať Ukrajinu tak dlho, ako bude treba.

„Dokázali sme, že môžeme poraziť Rusko, dokázali sme, že môžeme vyhrať spoločne v záujme celého euroatlantického sveta,“ uviedol na spoločnom vyjadrení pre médiá Kuleba.

„Rýchlejšie, rýchlejšie, rýchlejšie,“ podotkol tiež s tým, že to je presne to, čo teraz Ukrajina potrebuje, či už ide o dodávky zbraní, alebo generátorov.

„Sme všetci šokovaní útokmi na ukrajinské mestá a ukrajinskú infraštruktúru. Prezident Putin sa snaží Ukrajincov pripraviť o vodu, elektrinu, kúrenie, svetlo. Používa zimu ako zbraň,“ povedal Stoltenberg. O to dôležitejšie je podľa neho Ukrajinu podporovať.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Sem do Chorvátska radšej necestujte. Pozrite sa, čo vypúšťajú do mora

„Neustúpime,“ dodal generálny tajomník. Ak by totiž Rusko, ktoré Ukrajinu napadlo vo februári, uspelo, stal by sa celý svet podľa neho nebezpečnejším a zraniteľnejším.

Ministri zahraničia NATO v utorok aj v Bukurešti podľa agentúry Reuters potvrdili závery summitu NATO z roku 2008, ktoré počítajú s tým, že sa Ukrajina časom môže stať členskou krajinou. Žiadne konkrétne kroky ale odvtedy Aliancia v tomto ohľade neprijala.

Rjabkov varoval pred následkami zapojenia USA do konfliktu na Ukrajine

Rusko nevedie so Spojenými štátmi dialóg o Ukrajine, na to sa stanoviská príliš líšia. Existuje len pravidelná výmena signálov, povedal dnes podľa agentúry TASS námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Rjabkov. Moskva podľa neho posiela Washingtonu signály, že rastúce zapojenie USA do konfliktu na Ukrajine hrozí vážnymi následkami a rizika rastú.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mimozemšťania vraj môžu byť medzi nami, tvrdia vedci z prestížneho Harvardu

„Nemáme s USA dialóg ohľadom ukrajinskej otázky, pretože pozícia sa radikálne líši. Máme periodickú výmenu signálov o tom, ako tie či iné kroky Moskvy a Washingtonu sú vnímané v Moskve či Washingtone,“ povedal Rjabkov. Moskva podľa diplomata posiela Washingtonu signály, že americká politika zameraná „na zvyšovanie napätia, na stále hlbšie zabřednutí do tohto konfliktu (na Ukrajine) hrozí vážnymi následkami, riziká rastú“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *