Americký viceprezident totálne naložil EÚ za všetko, čo robí. Takýto náklad sme ešte nedostali

vance
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii viceprezident USA J. D. Vance ostro kritizoval Európsku úniu a jej politiku. Vo svojom prejave zdôraznil, že najväčšou hrozbou pre Spojené štáty nie sú Rusko ani Čína, ale situácia v Európe. Vance apeloval na európskych lídrov, aby viac načúvali svojim občanom, najmä v otázkach migrácie a slobody slova. Nepriamo tiež vyjadril podporu nemeckej strane Alternatíva pre Nemecko (AfD), ktorá presadzuje prísnejšiu migračnú politiku.

Silná kritika európskych pomerov

Vance venoval väčšinu svojho prejavu hodnoteniu politických pomerov v Európe, pričom otázku vojny na Ukrajine spomenul len okrajovo. Očakávalo sa, že predstaví konkrétnejšiu víziu americkej administratívy v súvislosti s riešením konfliktu, no namiesto toho sa sústredil na vnútorné problémy Európy.

„Keď ste vydržali desať rokov počúvať sťažnosti Grety Thunbergovej, zvládnete aj niekoľko mesiacov Elona Muska,“ poznamenal Vance v narážke na európsku diskusiu o klimatických zmenách a technologickej regulácii. Podľa neho európske vlády ignorujú hlasy svojich občanov. „Ak sa bojíte vlastných voličov, Amerika vám nemôže pomôcť,“ vyhlásil.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Po celom Taliansku sú zemetrasenia. Zaznamenali ich tam až šesť

Zdôraznil tiež, že USA čoraz viac znepokojuje nie vonkajšia hrozba, ale situácia v samotnej Európe. „Hrozba, ktorá nás znepokojuje viac a viac, nepochádza z Ruska ani z Číny, ale z Európy. Ide o odklon od Západu a USA,“ uviedol viceprezident. Ako príklady vnútorného napätia spomenul nedávny útok v Mníchove a kontroverzie okolo pálenia Koránu vo Švédsku.

Nelegálna migrácia a AfD

Vance vyzval európske krajiny, aby dôraznejšie bojovali proti nelegálnej migrácii, keďže si to podľa neho želá väčšina európskych občanov. Kritizoval tiež prístup k politickým stranám, ktoré sú označované za populistické. Nepriamo podporil Alternatívu pre Nemecko (AfD), ktorá sa v predvolebných prieskumoch umiestňuje ako druhá najsilnejšia strana.

„Protipožiarne múry nemajú miesto,“ vyhlásil v narážke na politiku, ktorá v Nemecku zabraňuje stredovým stranám spolupracovať s krajne pravicovými subjektmi. Pripomenul tiež, že AfD podporuje aj miliardár Elon Musk, blízky spojenec bývalého prezidenta Donalda Trumpa.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Ukrajinci vykonali najväčší dronový útok v histórii sveta. Rusom spôsobili ohnivé peklo

Ochrana slobody slova a regulácia internetu

Viceprezident sa dotkol aj otázky slobody prejavu v Európe, pričom skritizoval prísne regulácie sociálnych sietí a nedávne politické rozhodnutia. Ako príklad uviedol zrušenie prezidentských volieb v Rumunsku, ktoré označil za prejav obmedzovania demokratických procesov. Kritiku nasmeroval aj na Európsku komisiu a jej prístup k regulácii online priestoru.

Hoci Vance uznal potrebu posilňovania európskej obrany, zdôraznil, že väčšou hrozbou je erózia základných hodnôt, ktoré Európa zdieľa so Spojenými štátmi. „Musíme robiť viac, než len hovoriť o demokratických hodnotách, musíme ich aj žiť,“ dodal.

Postoj k vojne na Ukrajine

Na konferencii pred Vanceom vystúpila aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, ktorá zdôraznila, že ak Ukrajina padne, oslabené budú nielen európske krajiny, ale aj USA. Vance sa tejto témy dotkol len okrajovo. „Verím, že je možné dospieť k rozumnému riešeniu medzi Ruskom a Ukrajinou,“ uviedol stručne.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Najdrahší pes sveta: Vlčí hybrid Cadabomb Okami stál viac ako 5 miliónov eur

Viceprezident taktiež zopakoval výzvu Donalda Trumpa, aby členské štáty NATO zvyšovali výdavky na obranu. Trump v minulosti navrhol, aby spojenci vynakladali na obranu minimálne päť percent svojho hrubého domáceho produktu.

V skratke

  • Americký viceprezident J. D. Vance na bezpečnostnej konferencii v Mníchove ostro kritizoval Európsku úniu a jej politiku.
  • Podľa neho najväčšou hrozbou pre USA nie sú Rusko ani Čína, ale vnútorné problémy Európy.
  • Zdôraznil potrebu rešpektovania hlasu voličov, najmä v otázkach migrácie a slobody slova.
  • Nepriamo podporil nemeckú stranu AfD a skritizoval jej vylúčenie z politickej spolupráce.
  • Kritizoval reguláciu sociálnych sietí v EÚ a vyjadril obavy z obmedzovania demokratických hodnôt.
  • Vojnu na Ukrajine spomenul len okrajovo, pričom uviedol, že verí v možné riešenie konfliktu.

Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *