Či už pestujete paradajky, cesnak, uhorky alebo papriky. Každá z nich si vyžaduje starostlivosť. Jedným z krokov v tomto procese je striedanie zeleniny. Prezradíme vám, čo presne zahŕňa a ako ho robiť dobre, aby ste nepoškodili svoje plodiny.
Domáca zeleninová záhrada potrebuje našu pozornosť, aby sa sadenice správne vyvíjali. Ak ste začínajúci (alebo skúsený) záhradkár, máme pre vás niekoľko cenných rád. Oplatí sa ich poznať alebo si ich pripomenúť, pretože ich uplatnením bude vaša následná úroda obrovská.
Zlatá rada – prerušovaná zelenina
Úspešná úroda je cieľom každého záhradkára. Bez ohľadu na to, či je začiatočník alebo skúsenejší. Na dosiahnutie tohto cieľa je nevyhnutná správna starostlivosť o rastliny, čo je časovo náročný proces, ktorý si vyžaduje určité kroky. Jedným z týchto krokov je medziplodina zeleniny. Čo to vlastne znamená? Nie je to nič iné ako vytvorenie priestoru medzi vznikajúcou zeleninou. Robí sa to v prípade, že boli vysadené príliš husto. Odhaduje sa, že vzdialenosť medzi jednotlivými sadenicami by mala byť približne 5 cm. Zelenina tak získa viac priestoru na správny vývoj. Zabráni sa tým aj boju medzi rastlinami o vodu, živiny a priestor. Zelenina, ktorá je vysadená príliš husto (bez toho, aby bola neskôr prerušená), sa nebude môcť ľahko vyvíjať, a to platí pre všetky druhy rastlín.
Čo je to riedenie zeleniny?
Celým procesom riedenia zeleniny vás prevedieme krok za krokom, aby ste si boli istí, že to robíte správne. Počas tohto kroku odstránite nepotrebné sadenice. Nezabudnite to robiť šetrne, aby ste nepoškodili ostatné rastliny.
2-3 hodiny pred prerieďovaním zalejte pôdu na záhonoch – mala by byť jemne vlhká.
Po zalievaní vytiahnite nežiaducu zeleninu – urobte to rázne a malým nožom, pričom rastlinu podkopnite.
Vytiahnite ich opatrne, aby ste nepoškodili tie, ktoré sú vedľa nich.
Po odstránení nadbytočných rastlín orežte pôdu okolo tých, ktoré zostali.
Ak neskôr zistíte, že zeleninová záhrada opäť zhustla, celý postup zopakujte.
Zoznam zeleniny, ktorá sa preriedi
Prerieďovanie zeleniny je potrebné pre špecifické rastliny. Tu je zoznam tých, ktoré sa bezpodmienečne musia preriediť, aby ste sa neskôr mohli tešiť z veľkej úrody:
- mrkva,
- reďkovka,
- petržlen,
- červená repa,
- kôpor,
- jahňací šalát,
- repa,
- špenát,
- šalát.
Ak v ich prípade nepoužijete riedenie, budú rásť príliš husto a odčerpávať vodu a živiny. V dôsledku toho budú ochabnuté, tenké a malé.