Bankrot USA je možný tento piatok, majú posledných 60 miliárd dolárov

biden 3

Svetový finančný trh vykazoval zmiešané signály v súvislosti s blížiacim sa termínom stanovenia stropu dlhu USA.

Indexy na Wall Street v utorok údajne klesli, zatiaľ čo trh s kryptomenami vytlačil zelené indexy. Keďže sa očakáva, že tento trend bude pokračovať, odborníci naznačujú, že platobná neschopnosť USA je možná už tento piatok.

Genevieve Roch-Decterová, generálna riaditeľka spoločnosti Grit Capital, upozornila, že ministerstvu financií zostáva už len 60 miliárd USD.

Ak budú výdavky pokračovať rovnakým tempom, potom by podľa nej mohol zostatok do konca tohto týždňa klesnúť do mínusu 18 miliárd USD.

Spomenula, že ak sa výdavky znížia priamo na rovnakú úroveň ako v roku 2022, zostatok hotovosti v držbe ministerstva financií sa ešte zníži na približne 13 miliárd USD.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mýtne brány v Chorvátsku skončia. Platiť si budete za kilometre takto

Vyslovila domnienku, že ak bude trend mimoriadnych výdavkov pokračovať aj počas tohto týždňa, potom zostatok do piatku klesne do záporných 18 miliárd USD.

To znamená, že americké ministerstvo financií nebude schopné zaplatiť vznikajúce účty, pokiaľ vláda nezvýši dlhový strop.

Vedenie Bieleho domu a republikáni v Kongrese budú s blížiacim sa termínom rokovať o zvýšení dlhového stropu vo výške 31,4 bilióna USD.

Podľa správ republikán v Snemovni reprezentantov USA uviedol, že rokovania o zvýšení dlhu zaznamenali len malý pokrok. Zdá sa však, že obe strany sú v záujme nájsť riešenie deficitu dosť rozdelené.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Sem do Chorvátska radšej necestujte. Pozrite sa, čo vypúšťajú do mora

Prezident USA Joe Biden a najvyšší republikán Kevin McCarthy sa v pondelok stretli s cieľom posunúť rokovania o dlhovom strope dopredu. Ministerstvo financií už vydalo varovanie pre vládu pred vyčerpaním hotovosti k 1. júnu.

Na pozadí vznikajúcej krízy krypto trh vytlačil zelené indexy. Kumulatívna trhová kapitalizácia sa za posledných 24 mesiacov zvýšila o 1,42 % a dosahuje 1,14 bilióna USD.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *