Presťahujú Rusi hlavné mesto Moskvu na Sibír? Odborník vie prečo

moskva

Odborník z pobočky Svetového fondu na ochranu prírody (WWF) v tejto krajine varoval, že Rusko môže byť nakoniec nútené presunúť svoje hlavné mesto na Sibír v dôsledku klimatických zmien.

Alexej Korkorin, ktorý je vedúcim oddelenia pre klímu a energetiku WWF v Rusku, v utorok uviedol, že hoci cieľ dosiahnuť „uhlíkovú neutralitu“ by sa mohol celosvetovo dosiahnuť už v roku 2060, globálna teplota by sa v tom čase ešte zvýšila o 2 – 2,5 °C v porovnaní s predindustriálnou érou.

Toto zvýšenie bude mať za následok častejšie veľké vlny horúčav, ktoré zasiahnu planétu, povedal Kokorin pre RIA Novosti.

„To znamená, že horúčavy, ktoré sme mali raz za desať rokov, budú prichádzať každé tri roky. Dá sa z toho žiť, ale treba sa prispôsobiť,“ uviedol.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Baba Vanga poradila 6 rád, ako získať peniaze a šťastie. Je to jednoduché

V najhoršom prípade sa môže stať, že globálna teplota nakoniec stúpne o 4,5 – 5 °C skôr, ako ľudstvo dosiahne ciele „uhlíkovej neutrality“. Takýto nárast by spôsobil, že každé ôsme alebo deviate leto z desiatich by bolo extrémne horúce, domnieva sa Kokorin. V prípade Ruska by tento scenár mohol viesť k presunu hlavného mesta z Moskvy.

„Je to jednoducho iný život, čo znamená, že v lete sa v takej metropole, akou je Moskva, pravdepodobne nebude dať žiť. Je možné, že ak to bude naozaj také zlé, tak hlavným mestom bude, povedzme, Krasnojarsk alebo Novosibirsk,“ naznačil Kokorin s odkazom na dve veľké mestá na Sibíri. Zároveň pripustil, že šanca, že by sa klimatická situácia tak rýchlo zhoršila, zostáva trochu malá.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Zistilo sa, že tieto vegánske produkty obsahujú rovnakú zložku, ako lepidlo na tapety

Iní klimatológovia však vyjadrili pochybnosti nad Kokorinovými obavami o osud ruského hlavného mesta. Alexander Černokulský, vedúci pracovník Ústavu fyziky atmosféry, odmietol túto predpoveď ako „obyčajné slová“, ktoré by sa nemali brať vážne.

„Je veľmi pravdepodobné, že vlny horúčav budú častejšie, to áno, ale budú častejšie aj na Sibíri,“ povedal vedec pre RBC.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *