Presťahujú Rusi hlavné mesto Moskvu na Sibír? Odborník vie prečo

moskva
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Odborník z pobočky Svetového fondu na ochranu prírody (WWF) v tejto krajine varoval, že Rusko môže byť nakoniec nútené presunúť svoje hlavné mesto na Sibír v dôsledku klimatických zmien.

Alexej Korkorin, ktorý je vedúcim oddelenia pre klímu a energetiku WWF v Rusku, v utorok uviedol, že hoci cieľ dosiahnuť „uhlíkovú neutralitu“ by sa mohol celosvetovo dosiahnuť už v roku 2060, globálna teplota by sa v tom čase ešte zvýšila o 2 – 2,5 °C v porovnaní s predindustriálnou érou.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Polárny vír prinesie extrémne mrazy. Ako zasiahne Európu?

Toto zvýšenie bude mať za následok častejšie veľké vlny horúčav, ktoré zasiahnu planétu, povedal Kokorin pre RIA Novosti.

„To znamená, že horúčavy, ktoré sme mali raz za desať rokov, budú prichádzať každé tri roky. Dá sa z toho žiť, ale treba sa prispôsobiť,“ uviedol.

V najhoršom prípade sa môže stať, že globálna teplota nakoniec stúpne o 4,5 – 5 °C skôr, ako ľudstvo dosiahne ciele „uhlíkovej neutrality“. Takýto nárast by spôsobil, že každé ôsme alebo deviate leto z desiatich by bolo extrémne horúce, domnieva sa Kokorin. V prípade Ruska by tento scenár mohol viesť k presunu hlavného mesta z Moskvy.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Zelenský odkazuje Ficovi posmešné správy. Premiér reaguje

„Je to jednoducho iný život, čo znamená, že v lete sa v takej metropole, akou je Moskva, pravdepodobne nebude dať žiť. Je možné, že ak to bude naozaj také zlé, tak hlavným mestom bude, povedzme, Krasnojarsk alebo Novosibirsk,“ naznačil Kokorin s odkazom na dve veľké mestá na Sibíri. Zároveň pripustil, že šanca, že by sa klimatická situácia tak rýchlo zhoršila, zostáva trochu malá.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Trump nebude čakať ani sekundu. Ako prezident okamžite spúšťa masívnu akciu

Iní klimatológovia však vyjadrili pochybnosti nad Kokorinovými obavami o osud ruského hlavného mesta. Alexander Černokulský, vedúci pracovník Ústavu fyziky atmosféry, odmietol túto predpoveď ako „obyčajné slová“, ktoré by sa nemali brať vážne.

„Je veľmi pravdepodobné, že vlny horúčav budú častejšie, to áno, ale budú častejšie aj na Sibíri,“ povedal vedec pre RBC.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *