Mestská rada Los Angeles povolila miestnemu policajnému oddeleniu používať robotické „psie“ zariadenie napriek protestom obyvateľov a niektorých nesúhlasiacich členov rady. New York už predtým predstavil podobnú technológiu a čelil veľkému odporu verejnosti.
Mestskí poslanci v utorok hlasovali v pomere 8:4 za schválenie daru „štvornohého bezpilotného pozemného vozidla“ pre losangeleskú políciu od neziskovej organizácie Los Angeles Police Foundation, ktorá robotické zariadenie v hodnote 277 000 dolárov poskytla policajnému zboru bezplatne.
Robotický pes, ktorého navrhla a vyrobila spoločnosť Boston Dynamics, je schopný samostatne sa pohybovať v teréne a budovách a môže byť vybavený širokou škálou sledovacích zariadení, senzorov a iného „užitočného zaťaženia“. Pre políciu je vo všeobecnosti určený na použitie v nebezpečných situáciách, ktoré by mohli ohroziť policajtov, a funguje ako ďalší pár očí a uší pre oddelenie.
Nový prírastok do losangeleskej polície však čelil ostrej kritike zo strany obyvateľov, pričom niekoľko občanov v utorok počas verejných pripomienok rozhodnutie rady zatratilo. Jeden z miestnych obyvateľov povedal: „Nechcem vyzbrojiť [umelú inteligenciu],“ zatiaľ čo iný vyhlásil, že používanie robota nakoniec povedie k „robotickým policajtom“, a spýtal sa: „Nevideli ste ten film iRobot alebo Terminátor?“
Ďalší občan povedal, že obdobie verejného pripomienkovania mestskej rady bolo „jasne performatívne“, a obvinil miestnych zákonodarcov, že ignorujú želania svojich voličov.
„Po vypočutí prevažnej časti pripomienok verejnosti hlasujete opačne. New York a San Francisco už tieto robotické psy odmietli. Losangeleská polícia nepotrebuje vojenské zbrane,“ uviedli.
Rozhodnutie New Yorku v roku 2020 zamestnať robotického psa, ktorého newyorská polícia nazvala „Digidog“, sa ukázalo rovnako kontroverzné, pričom mesto prerušilo prvú zmluvu o prenájme tohto zariadenia po tom, ako obyvatelia New Yorku odsúdili túto technológiu ako orwellovskú. Neskôr však úradníci zmenili kurz a minulý mesiac psa vrátili polícii, pričom policajný komisár Keechant Sewell vyhlásil, že sa bude používať spôsobom, ktorý je „transparentný, dôsledný a vždy sa uskutočňuje v úzkej spolupráci s ľuďmi, ktorým slúžime“.
San Francisco dokonca uvažovalo o tom, že by svojmu policajnému oddeleniu povolilo v prípade núdze používať roboty na použitie smrtiacej sily, ale neskôr po protestoch verejnosti túto politiku zamietlo.
Člen rady Los Angeles Hugo Soto-Martinez bol medzi zákonodarcami, ktorí hlasovali proti rozhodnutiu, a tvrdil, že tento „bod sa vykresľuje len ako prijatie daru, ale v skutočnosti predstavuje rozšírenie súčasných hraníc okolo policajnej práce a dohľadu“.
Predstavitelia mesta tvrdia, že robota bude primárne využívať zásahová jednotka losangeleskej polície a že „zvýši bezpečnosť policajtov“ počas „vysoko rizikových incidentov“, a dodávajú, že vzhľadom na jedinečné vlastnosti zariadenia vyplní „kritickú medzeru“ pre oddelenie.