Bez chémie či octu. Zbavte sa vodného kameňa v kanvici úplne ľahko

kanvica

V kuchyni sa môžeme stretnúť s dvoma typmi kanvíc. Niektorí používajú tradičné, zatiaľ čo iní varia vodu v elektrických kanviciach. Nech si však vyberieme ktorúkoľvek možnosť, musíme sa o kanvicu správne starať.

V elektrických aj varných kanviciach sa môže usadzovať vodný kameň a usadeniny. To ovplyvňuje ich funkčnosť. Odkiaľ sa vodný kameň berie a ako ho možno odstrániť? Rozptýlime všetky pochybnosti.

Vodný kameň v kanvici vzniká prirodzene

V niektorých regiónoch sa vodný kameň v kanvici tvorí veľmi pomaly a je prakticky neviditeľný. V iných však vzniká takmer okamžite. Čo to ovplyvňuje? V prvom rade je dôležitý stav vody.

Či už si vyberiete elektrickú alebo klasickú kanvicu, vodný kameň sa bude tvoriť. Objavuje sa rýchlejšie, keď je voda v danej oblasti tvrdá. Avšak ani pri mäkkej vode sa vodnému kameňu nedá vyhnúť.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Slováci dávajú zubnú pastu do mrazničky. Pomáha to tisícom domácností

Pri varení vody sa zrážajú minerály, ktoré sa potom usadzujú na stenách kanvice a iných častiach spotrebiča. To ovplyvňuje výkon kanvice, preto sa musíme vodného kameňa čo najskôr zbaviť.

Ako pôsobí vodný kameň na kanvicu?

Vodný kameň usadený na stenách a na vykurovacom telese vnútri spotrebiča môže viesť k tomu, že kanvica nebude správne fungovať. Voda sa varí dlhšie. Niekedy sa môže objaviť aj nepríjemný zápach zvnútra.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Nalejte túto vec z kuchyni do práčky a bude prať ako nová bez zápachu

Kanvicu pravidelne umývajte a odstraňujte z nej vodný kameň. Zabránite tak vytváraniu veľkých vrstiev usadenín. Aký je najlepší spôsob odstraňovania vodného kameňa? Kyselinu citrónovú a ocot vôbec nemusíte používať.

Ako odstrániť vodný kameň z kanvice

Kanvicu môžete odvápniť pomocou jedlej sódy. Jednoducho zmiešajte dve polievkové lyžice jedlej sódy s vodou a nalejte ju do kanvice. Zmes nechajte v spotrebiči 2 hodiny a potom ju dobre umyte.

Ďalšou možnosťou je použiť zemiakové šupky. Vložíme ich do kanvice, zalejeme vodou a uvaríme. Vodný kameň a usadeniny okamžite zmiznú. Kanvica bude ako nová, ale nesmieme zabúdať na pravidelné čistenie spotrebiča.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *