Bez mobilu sami podľa farby slnka či mesiaca zistíte, či sa zhorší počasie alebo bude pršať

pocasie

Dnes nás o zmenách počasia okamžite informujú aplikácie v našich telefónoch a výstrahy o počasí. Naši predkovia nemali také šťastie a museli sami zistiť, kedy bude pršať a kedy bude slnečno. My navrhujeme, ako predpovedať zmenu počasia pomocou ich patentov. Tieto vedomosti sa vám môžu hodiť, keď ste mimo dosahu alebo sa vám vybije batéria smartfónu.

Túžba vedieť, aké bude počasie v najbližších hodinách alebo dňoch, sprevádza ľudí už celé stáročia. Naši predkovia ju potrebovali napríklad na plánovanie námorných výprav, ale nielen to. Keďže nemali špecializované vybavenie, museli sa naučiť predpovedať zmeny počasia na základe toho, čo sa dialo okolo nich. Aj dnes sa pozorovaním prírody môžete veľa naučiť.

Ako predpovedať zmenu počasia pri východe a západe slnka?

Vhodným časom na zistenie, aké bude počasie, je východ alebo západ slnka. Farba slnka a oblohy nám môže veľa napovedať. Ak súmrak padá veľmi pomaly a zároveň cítite silný vietor, je to signál, že počasie sa na druhý deň zhorší. Ak je slnko ráno červené, je to znamenie, že počasie sa v nasledujúcich hodinách pravdepodobne zhorší.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Je to tu! Na Slovensko mieria takéto horúčavy. Tu bude peklo

Opačná situácia nastane, ak pred zotmením uvidíte červené slnko. Vtedy ho treba čítať ako predzvesť dobrého počasia nasledujúceho dňa. Priaznivé počasie môžete očakávať aj vtedy, ak pri západe slnka uvidíte žltkastú alebo zelenkastú oblohu, ktorá sa prediera cez mraky.

Ako predpovedať počasie v noci?

Ak chcete zistiť, či sa počasie čoskoro zhorší, pozrite sa na nočnú oblohu. Tento trik však bude fungovať len vtedy, ak vidíte Mesiac. Silná oblačnosť vám znemožní posúdiť poveternostnú situáciu. Ak Mesiac a hviezdy svietia silno a jasne, pekná aura pretrvá. Na druhej strane, ak sa zemský satelit zdá neprirodzene veľký a má okolo seba červenú žiaru, je to znamenie dažďa alebo sneženia v najbližších dňoch.

Ako sa dá predpovedať zmena počasia na základe mrakov?

Veľa informácií o nadchádzajúcej aure sa dá získať pozorovaním mrakov. Najjednoduchšie je zapamätať si pravidlo, že čím sú mraky belšie a vyššie, tým bude počasie lepšie. Tmavé mraky vznášajúce sa nízko nad zemou sú predzvesťou dažďa. Aj rýchlosť, akou sa mraky pohybujú, môže naznačovať zmenu počasia. Čím rýchlejšie sa objavujú a pohybujú, tým je horšie. Treba si tiež uvedomiť, že zamračená obloha v zimné ráno je signálom, že teplota je relatívne vysoká, pretože biele mraky chránia zem pred stratou tepla.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Jedzte tieto potraviny každý deň a budete mať sokolí zrak. Rýchlo uvidíte rozdiel

Čo atmosférické javy vypovedajú o počasí?

Ak chcete vedieť predpovedať zmenu počasia, mali by ste sa naučiť správne interpretovať niektoré atmosférické javy. Ak vietor prináša zemitú vôňu, je to znamenie, že čoskoro bude pršať. Podobne treba čítať aj objavenie sa dúhy v ranných hodinách. Na druhej strane, dúha viditeľná večer je znamením, že sa počasie čoskoro zlepší. Výskyt rannej rosy (za predpokladu, že v noci nepršalo!) predznamenáva pekné počasie. Ak radi chodíte po horách, mali by ste si na druhej strane uvedomiť, že výborná viditeľnosť vzdialených vrcholov signalizuje blížiace sa zrážky a mierny „opar“ signalizuje výbornú auru.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *