• 15 septembra, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 5minúty čítania

Urobte túto jednoduchú vec s vašou chladničkou a mesačne vám ostanú eurá na viac za elektrinu

Urobte túto jednoduchú vec s vašou chladničkou a mesačne vám ostanú eurá na viac za elektrinu

Myslíte si, že vaša chladnička spotrebúva príliš veľa elektrickej energie? Možno máte pravdu. Existuje niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste znížili svoje účty za elektrinu. Vďaka týmto drobnostiam vaša peňaženka pocíti rozdiel.

Odhaduje sa, že chladnička je zodpovedná za 20-30 % ročnej spotreby elektrickej energie v domácnosti. To všetko preto, že beží nepretržite po celý rok. Potraviny je potrebné udržiavať v chlade po celý čas, aj keď ste preč (miernou úľavou pre rozpočet v druhej situácii môže byť dovolenkový režim). Existuje však niekoľko šikovných trikov, vďaka ktorým bude vaša chladnička odoberať menej elektrickej energie.

Prečo chladnička odoberá príliš veľa elektrickej energie?

Jedným z dôvodov vysokej spotreby elektrickej energie môže byť nízka energetická účinnosť. Spotrebiče triedy A (s označením + až +++) spotrebúvajú najmenej elektrickej energie, zatiaľ čo spotrebiče triedy G spotrebúvajú najviac. V prípade iných tried ako A sa možno oplatí uvažovať o výmene spotrebičov. Dôležitá je aj veľkosť chladničky.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Banány vložte do zelených paradajok a prikryte ich. Okamžite vám dozrejú

Príliš veľká chladnička, ktorá je prázdna, spotrebuje viac energie a tiež sa v nej rýchlejšie tvorí námraza, čo generuje vyššie účty. Odporúča sa, aby si slobodní ľudia kupovali chladničky s objemom 120 litrov. Pre väčšie domácnosti sa prijíma prepočítavací koeficient 60 litrov na osobu.

Ako by mala byť chladnička umiestnená?

Aby chladnička správne fungovala a neodoberala nadmerné množstvo elektrickej energie, umiestnite ju mimo sporáka, radiátora a iných zdrojov tepla. Voľne stojaci spotrebič umiestnite aspoň 8 cm od steny. Nikdy neumiestňujte takýto spotrebič do vstavaného priestoru. Primeraná cirkulácia vzduchu zabezpečuje efektívnu prevádzku chladničky. Teplota vo vnútri spotrebiča môže byť tiež faktorom, ktorý výrazne ovplyvňuje váš účet. Čím je nižšia, tým vyššia je spotreba elektrickej energie. Z tohto dôvodu je najúspornejšie a pre potraviny najbezpečnejšie nastaviť chladničku na 7 °C a mrazničku na -18 °C.

Čo môžete urobiť, aby vaša chladnička spotrebovala menej elektrickej energie?

Už viete, že vaša chladnička môže z technických dôvodov odoberať príliš veľa elektrickej energie. Ale aj keď máte vysoko výkonný, energeticky úsporný spotrebič a zvolili ste si „úsporné“ teploty, môžete znížiť svoje účty za elektrinu. Stačí urobiť niekoľko malých zmien v jej prevádzke.

  • Neotvárajte chladničku „len preto, aby ste sa na ňu pozreli“. Čím kratšie sú dvere otvorené, tým menej sa vnútorný priestor zohrieva a tým menej elektriny chladnička spotrebuje.
  • Ak vaša chladnička nemá funkciu No Frost, mali by ste ju odmrazovať raz za 3 mesiace. Námraza, ktorá sa tvorí na stenách, spôsobuje, že spotrebič spotrebúva viac elektrickej energie.
  • Nevkladajte do chladničky teplé potraviny. Spotrebič bude musieť spotrebovať viac energie na ich ochladenie.
  • Pravidelne čistite tesnenia a zadnú časť chladničky. Prach na tesneniach môže spôsobiť ich netesnosť. Nečistoty na termostate a kondenzátore zase znamenajú, že teplo sa horšie odvádza von. To zase viac zaťažuje kompresor.
TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Pri umývaní televízora nerobte tieto chyby. Obrazovka sa úplne zničí

Podobné články

Robte túto vec opakovane doma a ušetríte na elektrinu a za kúrenie. Poliaci to už robia

Robte túto vec opakovane doma a…

Nie je nič príjemnejšie ako horúci…
Nemci si vo veľkom dávajú drevené uhlie do chladničky. Slováci to ešte nerobia

Nemci si vo veľkom dávajú drevené…

Chladnička je základný spotrebič, bez ktorého…
Tento spotrebič míňa najviac elektriny. Ostanete šokovaný, keď zistíte, ktorý to je

Tento spotrebič míňa najviac elektriny. Ostanete…

Ktorý spotrebič spotrebuje v domácnosti najviac…
Ľudia vkladajú túto vec do chladničky a do rána je zápach preč

Ľudia vkladajú túto vec do chladničky…

Chladnička je základný spotrebič, bez ktorého…
Dajte si do chladničky kriedu a ušetrite na elektrine. Toto je dôvod

Dajte si do chladničky kriedu a…

Chladnička je jedným z najdôležitejších spotrebičov…

Zanechaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *