Vláda chystá obrovskú daň na obľúbené potraviny. Slováci si pekne priplatia za jedlo

potraviny nakup e1679681339516

Slovenská vláda je podľa informácií Hospodárskych novín o krok bližšie k zavedeniu dane z cukru, čím by sa mohli ceny produktov s vysokým obsahom cukru značne zvýšiť. K tejto možnosti sa vláda prikláňa v rámci boja proti obéznemu obyvateľstvu a zdravotným komplikáciám spojeným s nadváhou. Píše o tom portál zoznam.sk

Svetové trendy: Čoraz viac krajín s daňou na sladené nápoje

Vo svete, a to aj v Európe, zaviedlo daň z cukru už 12 krajín. Medzi hlavné dôvody patrí rastúci podiel obéznych ľudí a s tým spojené zdravotné riziká. V roku 2017 bolo pät krajín s takouto daňou, teraz ich je už 12. Dane sa najčastejšie pohybujú v rozmedzí sedem až 30 centov za liter sladených nápojov.

Nezabudnite pozrieť toto:  Štava, ktorú by sme mali piť každý deň. Vaše črevá vám poďakujú

Stanovisko Ministerstva financií: Čakáme na oficiálne vyhlásenie

Ministerstvo financií zatiaľ na otázku HN.sk na zavedenia dane z cukru na Slovensku jednoznačne neodpovedalo. Michaela Lovásová, hovorkyňa ministerstva, uviedla: „Nateraz ani nič nevyvraciam, ale ani nepotvrdzujem.“ Očakáva sa, že konsolidačný balíček, obsahujúci viacero finančných opatrení pre budúcu vládu, bude predstavený už čoskoro.

Obezita na Slovensku: Alarmujúce štatistiky

Slovensko patrí v Európe medzi krajiny s najvyššou mierou obezity. Podľa aktuálnych štatistík trpí nadváhou alebo obezitou šesť až sedem z desiatich Slovákov. Úrad verejného zdravotníctva zdôrazňuje, že ide o komplexné ochorenie s vážnymi vplyvmi na fungovanie tela. Spotreba cukrových nápojov na Slovensku sa zvýšila zo 42 litrov na 111 litrov na osobu, čo predstavuje značnú časť nákladov na zdravotníctvo.

Nezabudnite pozrieť toto:  Celý život ste varili cestoviny zle. Nerobte túto chybu

Nejednoznačné prínosy dane z cukru: Skúsenosti z iných krajín

V Dánsku bol tento typ dane zrušený, keďže nepriniesol očakávané výsledky v znížení konzumácie sladených nápojov. Avšak, krajiny ako Mexiko či Francúzsko pokračujú v jeho využívaní. Výsledky výskumov sú zatiaľ nejednoznačné.

Tak či onak, diskusia o dane z cukru na Slovensku pravdepodobne povedie k vášnivým debatám, pretože má nielen ekonomické, ale aj zdravotné a sociálne dôsledky. Otázkou ostáva, či prínosy tejto dane prevažujú nad jej negatívami a či bude vôbec zavedená.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *