Periete pri takejto teplote? Je to zbytočné a účty za elektrinu sú vysoké. Stačí takáto teplota

pracka 1

Nikdy neperte oblečenie pri teplote 40 stupňov, pokiaľ to nie je uvedené v pokynoch výrobcu. Aj malá zmena teploty môže mať výrazný vplyv na vaše účty. Pred ďalším praním sa zamyslite nad tým, ako máte nastavenú práčku.

Časom si zvykneme robiť veci správnym spôsobom a ani si nevšimneme, keď urobíme chybu. To isté platí aj pre práčku a program, ktorý najčastejšie volíme. Ukazuje sa, že väčšina ľudí si vyberá nastavenie teploty na 40 stupňov, čo nemusí byť dobrá voľba. Najväčší rozdiel je v spotrebe energie, ktorá sa premieta do účtov.

Neperte oblečenie pri 40 stupňoch!

Práčka je spotrebič, ktorý spotrebuje veľa elektrickej energie. Ak ju používate denne, v priebehu roka sa môže nazbierať pekná suma na zaplatenie. Keď nastavíte teplotu na 30 stupňov, práčka spotrebuje 3 kWh a pri 40 stupňoch je to už 5 kWh, teda takmer dvakrát toľko!

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Geniálny trik na mäkké a nadýchané uteráky ako z reklamy

Minimálny rozdiel v praní, ale obrovský rozdiel v nákladoch. Ak sa obávate, že nižšia teplota si so špinou neporadí, neuveriteľne sa mýlite. Dnešné technológie a pracie prostriedky umožňujú vyprať aj tie najodolnejšie škvrny bez vysokých teplôt. Voda s teplotou vyššou ako 80 stupňov Celzia sa používa napríklad len na dezinfekciu oblečenia v prípade infekčných ochorení.

Ak chcete mať ešte väčšiu istotu, že bielizeň je bez baktérií, je dobré ju vyvesiť na slnko. Tým sa zničí väčšina mikroorganizmov, ktoré zostanú na tkanine.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Len to hoďte do práčky a vyjde z nej špina za celé roky

Prečo nie je bielizeň čistá? Pravdepodobne robíte tieto chyby

Stačí len hodiť oblečenie do bubna, pridať prášok a nastaviť program? Nuž, tento postup je priamou cestou k špinavému oblečeniu, ktoré sa navyše po každom praní poškodí. Venujte pozornosť niekoľkým faktorom. Z akého materiálu sú tkaniny vyrobené?

Nevhadzujete do práčky príliš veľa vecí naraz? Prírodné, hrubé tkaniny potrebujú iný program ako tkaniny z polyesteru. Príliš veľa vecí vo vnútri bubna neumožňuje praciemu prostriedku dostať sa k stlačeným miestam, čím sa ďalej znečisťujú. Oplatí sa tiež venovať pozornosť praciemu prostriedku, ktorý používate – jednoduchým príkladom je použitie bieleho pracieho prostriedku na farebné oblečenie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *