Bezdomovectvo v USA dosahuje rekordnú úroveň. Ľudia nemajú na bývanie

bezdomovec
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Bezdomovectvo v Spojených štátoch tento rok narástlo o 18,1 %, čo predstavuje dramatický nárast spôsobený najmä nedostatkom cenovo dostupného bývania. Situáciu však zhoršili aj ničivé prírodné katastrofy a zvýšený počet migrantov v niektorých častiach krajiny. Informovala o tom v piatok federálna agentúra pre bývanie a mestský rozvoj (HUD).

Rekordný počet bezdomovcov

Počas januárového sčítania, ktoré je povinné na federálnej úrovni, bolo zaznamenaných viac ako 770 000 ľudí bez domova. Toto číslo však nezahŕňa osoby, ktoré dočasne bývajú u priateľov alebo rodiny, pretože nemajú vlastné bývanie. Nárast bezdomovectva nadväzuje na 12 % zvýšenie z roku 2023, ktoré sa pripisuje rastúcim cenám nájomného a ukončeniu pandemickej pomoci.

Štatistiky ukazujú, že na každých 10 000 obyvateľov USA pripadá 23 ľudí bez domova. Zarážajúce sú aj demografické rozdiely: Afroameričania, ktorí tvoria 12 % obyvateľstva, predstavujú až 32 % všetkých bezdomovcov. Navyše, 21 % Američanov žijúcich v chudobe sú Afroameričania.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Ukrajina: Nie mierové rozhovory nie je vhodná doba, dopadlo by to zle

Rodiny a deti: Najzraniteľnejšie skupiny

Najväčší nárast zaznamenali rodiny s deťmi, kde bezdomovectvo stúplo takmer o 40 %. Tento problém sa prehĺbil v mestách ako Denver, Chicago a New York, ktoré čelili prílevu migrantov. V 13 mestách postihnutých migračnou krízou sa počet bezdomovských rodín viac než zdvojnásobil. Na jednej jedinej noci v roku 2024 bolo bez domova takmer 150 000 detí, čo je nárast o 33 % oproti predchádzajúcemu roku.

Prírodné katastrofy, ako napríklad ničivý požiar na ostrove Maui, ktorý bol najtragickejším požiarom v USA za viac ako storočie, situáciu ešte viac skomplikovali. Počas sčítania bolo v núdzových útulkoch na Havaji ubytovaných viac ako 5 200 ľudí.

Kritika a výzvy na zmenu prístupu

Experti a aktivisti varujú, že zvyšujúce sa náklady na bývanie a nedostatočné investície do sociálnych programov majú za následok narastajúce bezdomovectvo. Renee Willis, dočasná CEO Národnej koalície pre nízkopríjmové bývanie, označila tento vývoj za predvídateľný dôsledok zanedbávania investícií do cenovo dostupného bývania.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Zelenský mal trikrát žiadať o pozvánku na inauguráciu Trumpa. Vždy ho odmietli

Niektorí odborníci, ako napríklad Robert Marbut Jr., bývalý riaditeľ americkej Rady pre bezdomovectvo, kritizujú súčasný dôraz na trvalé bývanie. Marbut navrhuje zamerať sa viac na liečbu závislostí, duševné zdravie a pracovné vzdelávanie.

Zákony a verejný tlak

Rastúci tlak verejnosti núti viaceré mestá zavádzať prísnejšie opatrenia voči bezdomovcom. Predovšetkým v západných štátoch sa zintenzívnilo presadzovanie zákazu kempovania na verejných priestranstvách. Tento prístup podporilo aj rozhodnutie Najvyššieho súdu z roku 2024, ktoré potvrdilo, že zákazy spania vonku nie sú v rozpore s ústavou. Napriek tomu advokáti varujú, že takéto opatrenia kriminalizujú chudobu.

Svetlé výnimky a pozitívny vývoj

Nie všetky správy sú však negatívne. Bezdomovectvo medzi veteránmi sa naďalej znižuje. V roku 2024 pokleslo o 8 % a počet veteránov bez domova klesol na 32 882. Tento úspech naznačuje, že správne politiky a financovanie môžu priniesť výsledky aj v širšom meradle. Mestá ako Dallas a Los Angeles tiež zaznamenali pokles počtu bezdomovcov vďaka reformám a výstavbe nového bývania.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
V Číne to urobili zle. Hrozí tam obrovský kolaps

Historický kontext a pohľad do budúcnosti

Počas dekády od roku 2007 sa Spojeným štátom darilo postupne znižovať počet ľudí bez domova, pričom vláda sa sústredila najmä na pomoc veteránom. Počet bezdomovcov klesol z približne 637 000 v roku 2010 na 554 000 v roku 2017. Avšak od roku 2020, s ukončením pandemických opatrení, situácia opäť eskalovala.

V skratke

Bezdomovectvo v USA dosiahlo rekordné hodnoty, pričom medzi hlavné príčiny patria nedostatok cenovo dostupného bývania, prírodné katastrofy a migračné krízy. Najviac sú postihnuté rodiny s deťmi, zatiaľ čo veteráni zaznamenávajú pozitívny vývoj. Odborníci zdôrazňujú potrebu systémových investícií a dôrazu na prevenciu.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *