Biden sa obáva následkov neúspešného ukrajinského protiútoku

biden 2

Bidenova administratíva sa potichu pripravuje na možnosť, že ak jarná protiofenzíva Ukrajiny nesplní očakávania, kritici doma a spojenci v zahraničí budú tvrdiť, že aj Amerika nesplnila očakávania.

Stále hroziaca ukrajinská protiofenzíva sa pokúsi o znovudobytie Ruskom obsadeného územia, pravdepodobne na východe a juhu, hoci z operačných dôvodov žiadni vysokí predstavitelia Kyjeva neposkytli podrobnosti.

Tím prezidenta Joea Bidena verejne ponúkol Ukrajine neochvejnú podporu a prisľúbil jej dodávky zbraní a ekonomickú pomoc „tak dlho, ako to bude potrebné“.

Ak však nadchádzajúce obdobie bojov prinesie len obmedzené zisky, predstavitelia administratívy v súkromí vyjadrili obavy, že budú čeliť dvojhlavému monštru, ktoré bude útočiť z jastrabej a holubičej strany spektra.

Jedna strana bude tvrdiť, že pokrok Ukrajiny by sa podaril, ak by administratíva dala Kyjevu všetko, o čo požiadal – rakety dlhšieho doletu, stíhačky a viac protivzdušnej obrany. Druhá strana, obávajú sa predstavitelia administratívy, bude tvrdiť, že nedostatky Ukrajiny dokazujú, že nedokáže úplne vytlačiť Rusko zo svojho územia.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Do Čiech prišiel super lacný poľský reťazec. Tie ceny sú extrémne

To ani nepočíta s reakciou spojencov USA, najmä v Európe, pre ktorých môžu byť mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom atraktívnejšou možnosťou, ak Kyjev nedokáže dokázať, že víťazstvo je za rohom.

Vnútri administratívy úradníci zdôrazňujú, že robia všetko pre to, aby bola jarná ofenzíva úspešná.

„Takmer sme splnili požiadavky na to, čo (Ukrajina) povedala, že potrebuje na protiofenzívu, pretože v posledných mesiacoch sme na Ukrajinu v prúdoch posielali zbrane a vybavenie,“ povedal jeden z predstaviteľov administratívy, ktorý podobne ako ostatní dostal anonymitu, aby mohol hovoriť o citlivých interných úvahách.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Do Čiech prišiel super lacný poľský reťazec. Tie ceny sú extrémne

Viera v strategickú vec je však jedna vec. Viera v taktiku je druhá – a za zatvorenými dverami sa administratíva obáva, čo môže Ukrajina dosiahnuť.

Tieto obavy sa nedávno dostali na verejnosť v súvislosti s únikom tajných informácií na sociálnych sieťach. V prísne tajnom hodnotení zo začiatku februára sa uvádza, že Ukrajina „zďaleka nedosiahne“ svoje protiofenzívne ciele.

Podľa novších hodnotení USA môže Ukrajina dosiahnuť určitý pokrok na juhu a východe, ale nebude schopná zopakovať minuloročný úspech.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *