Biden sa obracia k občanom. Slovenské banky už cítia dôsledky z USA. Čakajme niečo veľké?

eduardo soares utWyPB8 FU8 unsplash

Americký prezident Joe Biden sa vyjadril k situácii v bankovom systéme USA po krachu bánk Silicon Valley Bank a Signature Bank

Biden povedal, že “americký ľud a americké podniky si môžu byť isté, že ich bankové účty budú v bezpečí a v poriadku”.

Uviedol tiež, že všetci vkladatelia dostanú svoje vklady.

Medzi opatrenia patria:

– Garantovanie vkladov v oboch bankách;

– vytvorenie nového mechanizmu, ktorý umožní bankám prístup k núdzovým fondom;

– uľahčenie pôžičiek pre banky od Federálneho rezervného systému v núdzových situáciách.

Biden tiež uviedol, že má v úmysle “brať tých, ktorí sú za túto situáciu zodpovední, plne na zodpovednosť” a pokračovať v úsilí o dohľad nad veľkými bankami, aby sa podobná situácia neopakovala.

Biden z krachu dvoch amerických bánk obvinil Trumpovu administratívu.

Vo svojom štvorminútovom príhovore tiež prisľúbil, že prepustí manažérov krachujúcich bánk a povedal, že investori nič nedostanú: “Podstúpili riziko a to sa im nevyplatilo – tak funguje kapitalizmus.”

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Chorváti zavádzajú prísne pravidlá na cestách. Ak idete autom, toto si prečítajte

Akcie amerických bánk po tomto prejave prezidenta prudko klesli.

Biden na otázky novinárov neodpovedal. Napriek jeho ubezpečeniam podľa médií hrozí bankrot aj niekoľkým ďalším bankám vrátane Pacific Western, Western Alliance a First Republic.

USA sú na pokraji novej veľkej hospodárskej krízy kvôli Bidenovi, povedal bývalý prezident USA Donald Trump, keď komentoval bankrot jednej z najväčších amerických bánk Silicon Valley Bank.

“Na základe toho, čo sa deje s našou ekonomikou, sa Joe Biden stane Herbertom Hooverom (prezident USA v rokoch 1929 až 1933) modernej éry. Budeme mať veľkú hospodársku krízu, oveľa horšiu ako v roku 1929. Dôkaz – banky už začali krachovať,” napísal na svojej sociálnej sieti Truth.

Cítia krízu z USA aj slovenské banky?

Negatívna nálada sa v pondelok preliala aj do európskych bánk, ktorých sa situácia v USA priamo netýka. Od rána prudko klesajú akcie bánk KBC (materská banka ČSOB), Erste (Slovenská sporiteľňa), Raiffeisen Bank (Tatra banka) a v prípade UniCreditu bolo na istý čas zastavené obchodovanie.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Chorváti zavádzajú prísne pravidlá na cestách. Ak idete autom, toto si prečítajte

Poklesy cien akcií európskych bánk sú v celku dramatické: Credit Suisse -14 %, UniCredit -9 %, Deutsche bank a Raiffaisen -7 %, KbW -12 %, Sabadell -10 %, Santander -8 %.

Po blbej nálade sa tak do Európy a teda aj do slovenských bánk s najväčšou pravdepodobnosťou prelejú aj problémy. Veľa bude záležať od toho, ako sa podarí v USA uregulovať celú situáciu. Pred krachom sa potáca niekoľko ďalších bánk. Hovorí sa najmä o troch, ktoré vraj sú už v štádiu bankrotu: First Republic Bank, Pacific Westerns, Western Alliance

Hypotekárna banka „First Republic Bank“ (14. americká banka na zozname konsolidovaných aktív Fedu s aktívami v správe viac ako 213 miliárd USD) sa v pondelok prepadla o 66%. A to aj napriek tomu, že včera Fed oznámil, že banka bude mať prístup k dodatočnej likvidite vo výške 70 miliárd dolárov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *