Bývalý predseda FDIC predpovedá, že viac bánk zlyhá ako Silicon Valley Bank

financna kriza
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

William Isaac, bývalý predseda Federálnej korporácie pre poistenie vkladov (FDIC), sa domnieva, že v súvislosti s krachombanky Silicon Valley Bank (SVB) hrozia ďalšie bankroty.

SVB, 16. najväčšia banka v USA a takmer 40 rokov inštitúcia, do ktorej chodia technologické startupy, v piatok skolabovala po tom, čo vystrašení klienti začali vyberať svoje vklady. Tento útek začal špirálu, ktorá nakoniec viedla k tomu, že FDIC prevzal kontrolu nad bankou, aby zistil, ako vyplatiť približne 150 miliónov dolárov v nepoistených vkladoch. Rýchly pád SVB bol najväčším pádom takejto inštitúcie od globálnej finančnej krízy v roku 2008.

Portál Politico v nedeľu zverejnil správu o rastúcich obavách vo finančnom sektore z podobných situácií, ktoré môžu nastať v blízkej budúcnosti. Isaac, ktorý v rokoch 1981 až 1985 pôsobil ako predseda FDIC za vlády Ronalda Reagana, pre portál uviedol, že čoskoro očakáva ďalšie bankroty bánk, hoci nevedel odhadnúť, koľko ich bude a aké budú veľké.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
V Kanade auto vrazilo plnou rýchlosťou do davu ľudí na festivale. Hlásia mŕtvych a ranených

Ako uviedol portál Politico, Isaac počas svojho pôsobenia vo FDIC sprevádzal mnohé banky, ktoré prešli bankrotom. Jeho pôsobenie bolo poznačené rastúcou infláciou a úrokovými sadzbami, pričom bývalý predseda porovnal toto obdobie so súčasnou situáciou.

„O tom nepochybujem: Nepochybujem o tom, že ich bude viac. Koľko ich bude? To neviem. Aký veľký? To neviem,“ povedal Isaac. „Zdá sa mi, že to bude veľmi podobné ako v osemdesiatych rokoch.“

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Leto bude extrémne. Grécko sa už pripravuje na najhorší scenár

Politico sa rozprával aj so Sheilou Bairovou, ktorá v rokoch 2006 až 2011 zastávala funkciu predsedníčky FDIC a dohliadala na bankroty bánk a iné problémy počas globálnej finančnej krízy.

Bairová uviedla, že situácia SVB by mala byť „varovným signálom“ pre ostatné banky, aké faktory môžu viesť k jej zlyhaniu, okrem kvality úverov a aktív. To, že sa klienti SVB tak zameriavajú na jedno odvetvie, sa medzi bankami považuje za raritu a odborníci sa domnievajú, že bez hromadného výberu vkladov by inak neskrachovala.

„Toto je ďalší varovný signál: musíte sa pozrieť aj na záväzky,“ povedala Bair. „Inštitucionálne peniaze hľadajúce [vyšší] výnos nie sú stabilné.“

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Extrémny výpadok elektriny zasiahol Európu. 50 miliónov ľudí v ohrození

Podľa sobotňajšej správy agentúry Bloomberg FDIC a Federálny rezervný systém v súčasnosti zvažujú vytvorenie fondu, ktorý by pomohol zabezpečiť väčší počet vkladov v skrachovaných bankách. Fond by mal pomôcť uistiť vkladateľov, že ich peniaze sú v bezpečí, a znížiť tak pravdepodobnosť paniky, aká viedla k bankrotu SVB.

Demokratický zástupca Josh Gottheimer z New Jersey vyzval v nedeľnom liste ministerku financií Janet Yellenovú, aby „okamžite podnikla kroky s využitím všetkých potrebných regulačných nástrojov“. Podobne aj kalifornský demokratický zástupca Ro Khanna uviedol, že ministerstvo financií by malo ponúknuť „viac jasnosti“ v tejto situácii.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Redakcia Plénum.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *