William Isaac, bývalý predseda Federálnej korporácie pre poistenie vkladov (FDIC), sa domnieva, že v súvislosti s krachombanky Silicon Valley Bank (SVB) hrozia ďalšie bankroty.
SVB, 16. najväčšia banka v USA a takmer 40 rokov inštitúcia, do ktorej chodia technologické startupy, v piatok skolabovala po tom, čo vystrašení klienti začali vyberať svoje vklady. Tento útek začal špirálu, ktorá nakoniec viedla k tomu, že FDIC prevzal kontrolu nad bankou, aby zistil, ako vyplatiť približne 150 miliónov dolárov v nepoistených vkladoch. Rýchly pád SVB bol najväčším pádom takejto inštitúcie od globálnej finančnej krízy v roku 2008.
Portál Politico v nedeľu zverejnil správu o rastúcich obavách vo finančnom sektore z podobných situácií, ktoré môžu nastať v blízkej budúcnosti. Isaac, ktorý v rokoch 1981 až 1985 pôsobil ako predseda FDIC za vlády Ronalda Reagana, pre portál uviedol, že čoskoro očakáva ďalšie bankroty bánk, hoci nevedel odhadnúť, koľko ich bude a aké budú veľké.
Ako uviedol portál Politico, Isaac počas svojho pôsobenia vo FDIC sprevádzal mnohé banky, ktoré prešli bankrotom. Jeho pôsobenie bolo poznačené rastúcou infláciou a úrokovými sadzbami, pričom bývalý predseda porovnal toto obdobie so súčasnou situáciou.
„O tom nepochybujem: Nepochybujem o tom, že ich bude viac. Koľko ich bude? To neviem. Aký veľký? To neviem,“ povedal Isaac. „Zdá sa mi, že to bude veľmi podobné ako v osemdesiatych rokoch.“
Politico sa rozprával aj so Sheilou Bairovou, ktorá v rokoch 2006 až 2011 zastávala funkciu predsedníčky FDIC a dohliadala na bankroty bánk a iné problémy počas globálnej finančnej krízy.
Bairová uviedla, že situácia SVB by mala byť „varovným signálom“ pre ostatné banky, aké faktory môžu viesť k jej zlyhaniu, okrem kvality úverov a aktív. To, že sa klienti SVB tak zameriavajú na jedno odvetvie, sa medzi bankami považuje za raritu a odborníci sa domnievajú, že bez hromadného výberu vkladov by inak neskrachovala.
„Toto je ďalší varovný signál: musíte sa pozrieť aj na záväzky,“ povedala Bair. „Inštitucionálne peniaze hľadajúce [vyšší] výnos nie sú stabilné.“
Podľa sobotňajšej správy agentúry Bloomberg FDIC a Federálny rezervný systém v súčasnosti zvažujú vytvorenie fondu, ktorý by pomohol zabezpečiť väčší počet vkladov v skrachovaných bankách. Fond by mal pomôcť uistiť vkladateľov, že ich peniaze sú v bezpečí, a znížiť tak pravdepodobnosť paniky, aká viedla k bankrotu SVB.
Demokratický zástupca Josh Gottheimer z New Jersey vyzval v nedeľnom liste ministerku financií Janet Yellenovú, aby „okamžite podnikla kroky s využitím všetkých potrebných regulačných nástrojov“. Podobne aj kalifornský demokratický zástupca Ro Khanna uviedol, že ministerstvo financií by malo ponúknuť „viac jasnosti“ v tejto situácii.