Svet je veľmi blízko tretej svetovej vojny, povedal Viktor Orbán

viktor orban madarsky premier

Pravdepodobnosť, že vojna na Ukrajine prerastie do globálneho konfliktu, sa zvyšuje, povedal v piatok ráno maďarský premiér Viktor Orbán.

V prejave v štátnej televízii Kossuth Rádio maďarský líder kritizoval západné metropoly a obvinil spojencov Ukrajiny, že konflikt podporujú pre ekonomické záujmy.

„Svet ešte nikdy nebol tak blízko,“ povedal Orbán, aby sa „lokálna vojna“ zmenila na „svetovú vojnu“.

„Pravdepodobnosť, že sa tak stane, sa každým dňom zvyšuje,“ dodal.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Sem do Chorvátska radšej necestujte. Pozrite sa, čo vypúšťajú do mora

Maďarský premiér tiež povedal – bez uvedenia dôkazov -, že partneri Kyjeva by mohli vyslať vojská na pomoc Ukrajine, ktorá bojuje proti plnohodnotnej invázii ruského prezidenta Vladimira Putina.

„Podľa môjho názoru sme veľmi blízko k tomu, aby sme to dali na stôl ako seriózny návrh, aby spojenci – jednotky z krajín priateľských k Ukrajine – tiež prekročili hranice,“ povedal.

Orbán, ktorý v uplynulom desaťročí pestoval úzke vzťahy s Kremľom, sa v uplynulom roku dostal pod paľbu kritiky doma i v zahraničí za presadzovanie vojnového príbehu v ruskom štýle.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Zmutované šváby sa premnožili v obľúbenej destinácii Slovákov

Maďarská vláda medzitým tvrdila, že presadzuje len okamžité prímerie, pretože jej prioritou je mier na európskom kontinente.

V rozhlasovom rozhovore maďarský líder zdôraznil, že jeho postoj zdieľajú aj iné krajiny sveta, pričom poukázal na Čínu, arabský svet a Afriku.

„Je tu Západ,“ povedal, „a ostatní.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *