Trump: Banky v USA sa začínajú rúcať! Bude to zlé!

trump

Bývalý prezident Donald Trump sa vyjadril k nedávnemu krachu banky Silicon Valley Bank (SVB) a vo svojom príspevku na sociálnych sieťach vyslovil dôrazné varovanie.

SVB, hlavná finančná inštitúcia pre začínajúce podniky v Spojených štátoch, sa v piatok zrútila po tom, ako neistota spojená s jej rizikovými investíciami viedla k hromadnému výberu vkladov. Kedysi 16. najväčšia banka v krajine s aktívami vo výške viac ako 200 miliárd dolárov ešte pred niekoľkými mesiacmi bola prevzatá Federálnou spoločnosťou pre poistenie vkladov (FDIC), ktorá pracuje na aukcii jej aktív a vyplácaní vkladateľov za ich nepoistené prostriedky.

V nedeľu Trump o krachu SVB informoval na svojej sociálnej sieti Truth Social, pričom z tejto situácie obvinil hospodársku politiku prezidenta Joea Bidena a dodal, že na obzore sú ďalšie finančné katastrofy.

„Vzhľadom na to, čo sa deje s našou ekonomikou, a vzhľadom na návrhy na najväčšie a najhlúpejšie zvýšenie daní v histórii USA, PÔSOBÍ JOE BIDEN AKO HERBERT HOOVER MODRÉHO VEKU,“ napísal bývalý prezident. „BUDEME MAŤ VEĽKÚ DEPRESIU OVEĽA VÄČŠIU A SILNEJŠIU AKO V ROKU 1929. DÔKAZOM JE, ŽE BANKY SA UŽ ZAČÍNAJÚ RÚCAŤ!!!“

Trumpov komunikačný tím niekoľko hodín po jeho príspevku na portáli Truth Social vydal aj vyhlásenie pre Fox News Digital, v ktorom zopakoval tvrdenie, že kolaps spôsobila politika demokratov.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Sem do Chorvátska radšej necestujte. Pozrite sa, čo vypúšťajú do mora

„Nekontrolovateľní demokrati a Bidenova administratíva sa pateticky naďalej snažia obviniť prezidenta Trumpa zo svojich neúspechov zúfalými lžami, ako sú špionážne balóny ČKS (Čínskej komunistickej strany), vykoľajenie vlaku vo východnej Palestíne a teraz kolaps SVB,“ uviedol Trumpov hovorca Steven Chueng.

Od piatkového kolapsu mnohí tvrdia, že kolaps bol dlhodobejším dôsledkom zákona, ktorý Trump podpísal v roku 2018 a ktorý znížil reguláciu pre stredne veľké a regionálne banky, ako je SVB. Zákon umožnil bankám s aktívami nad 250 miliárd USD vyhnúť sa povinnému dohľadu zo strany Federálneho rezervného systému, ktorý kontroloval ich stabilitu, a to oproti predchádzajúcemu limitu 50 miliárd USD aktív, ktorý bol stanovený po Veľkej recesii. Za tieto zmeny lobovali mnohí predstavitelia finančného sektora vrátane generálneho riaditeľa SVB Grega Beckera.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Prví Slováci v Chorvátsku hlásia astronomické ceny. Neuveríte, koľko zaplatili

Tvrdenia o Trumpovej deregulácii zopakovali rôzni finanční experti, ako aj kongresoví demokrati, napríklad Alexandria Ocasio-Cortezová a Katie Porterová, z ktorých druhá menovaná uviedla, že pracuje na legislatíve, ktorá by zvrátila Trumpov zákon z roku 2018. Cheungovo vyhlásenie pre Fox News Digital bolo konkrétne reakciou na otázku týkajúcu sa týchto tvrdení.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *