Biden sa poriadne vysmial Putinovi priamo v Kyjeve. Jeho slová ruského prezidenta zabolia

332084879 6103210746409957 2026620918272717240 n

Putinova dobyvačná vojna zlyháva, povedal americký prezident Joe Biden počas svojej pondelkovej návštevy Kyjeva. Ide o jeho prvú návštevu Ukrajiny od začiatku invázie a je považovaná za symbol a prejav pokračujúcej americkej podpory Ukrajine, uvádza televízia CNN.

Počas tlačovej konferencie sa Biden vrátil k začiatku vojny a plánom ruského prezidenta Vladimira Putina.

„Putin si myslel, že Ukrajina je slabá a Západ je rozdelený,“ povedal Biden, ktorý stál po boku ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. „Myslel si, že nás môže premôcť. Nemyslím si, že si to teraz myslí,“ poznamenal.

„Jednoducho sa mýlil,“ povedal o Putinovi. „O rok neskôr sú dôkazy priamo tu v tejto miestnosti. Stojíme tu spolu,“ povedal podľa CNN.

Biden povedal, že na začiatku vojny svet s napätím sledoval hromadenie ruských vojsk pozdĺž ukrajinských hraníc. Vo svojom prejave pripomenul, že so Zelenským telefonovali, keď „ruské lietadlá boli vo vzduchu“ a „tanky sa valili cez hranice“.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Niečo sa deje? V Británii po prvýkrát zachytili vírus prasacej chrípky u človeka

„Povedali ste mi, že v pozadí bolo počuť výbuchy,“ povedal Biden smerom k Zelenskému. „Na to nikdy nezabudnem. Svet sa mal zmeniť,“ spomínal.

Spomenul si aj na to, o čo ho Zelensky v telefonáte požiadal: „Zhromaždiť vedúcich predstaviteľov sveta. Požiadajte ich, aby podporili Ukrajinu.“

„Povedali ste, že neviete, kedy sa budeme môcť opäť porozprávať. V tú temnú noc pred rokom sa svet doslova pripravoval na pád Kyjeva. Možno dokonca na koniec Ukrajiny,“ povedal Biden.

„Prešiel rok a Kyjev odoláva, Ukrajina odoláva a jej demokracia odoláva. Americký ľud a svet stoja za vami,“ povedal Biden. „Kyjev si získal moje srdce,“ zveril sa.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Baba Vanga predpovedala v roku 2024 pre Európu katastrofické scenáre

Na otázku o význame svojho pobytu v Kyjeve Biden poznamenal, že ide o jeho ôsmu návštevu mesta a že návštevy sú „zakaždým významnejšie“.

Pondelková cesta prezidenta Bidena do Kyjeva bola zahalená rúškom tajomstva z dôvodu veľkých bezpečnostných obáv. Ukrajina je aktívnou vojnovou zónou, nad ktorou americká armáda nemá kontrolu, čím sa pondelková návšteva líšila od predchádzajúcich prezidentských ciest do Iraku alebo Afganistanu.

Biden navštívil Ukrajinu šesťkrát ako viceprezident. Naposledy navštívil Kyjev v januári 2017, niekoľko dní pred svojím odchodom z funkcie. Až do pondelka sa predpokladalo, že ide o siedmu návštevu takého významného predstaviteľa USA na Ukrajine, keďže viceprezident Mike Pence ani predchádzajúci prezident Donald Trump tam nikdy neboli.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *