Biden ukazuje silu! Toto je jeho odpoveď na umiestnenie ruských jadrových zbraní v Bielorusku

joe biden

Americký prezident Joe Biden povedal novinárom, že má „veľmi negatívny pocit“ z umiestnenia ruských taktických jadrových zbraní v Bielorusku.

Bidenov komentár, o ktorom informovala agentúra Reuters, prišiel niekoľko hodín po tom, ako bieloruský prezident Alexander Lukašenko oznámil, že „rozmiestňovanie jadrovej munície sa už začalo“.

Rusko by sa nemalo obávať o bezpečnosť svojich zbraní, pretože Bielorusi, ktorí sú „praktickí a šetrní ľudia“, ich dokážu udržať v bezpečí, dodal Lukašenko.

Ruské veľvyslanectvo vo Washingtone reagovalo na reakciu Bieleho domu zdôraznením, že „je zvrchovaným právom Ruska a Bieloruska zaistiť si svoju bezpečnosť prostriedkami, ktoré považujeme za nevyhnutné uprostred rozsiahlej hybridnej vojny rozpútanej Washingtonom proti nám“.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Chorváti zavádzajú prísne pravidlá na cestách. Ak idete autom, toto si prečítajte

Kroky Moskvy sú „plne v súlade s našimi medzinárodnými právnymi záväzkami“, uviedlo veľvyslanectvo v sobotu na Telegrame. Taktické jadrové zbrane sa Bielorusku neodovzdávajú, „kontrola nad nimi a rozhodnutie o ich použití zostáva na ruskej strane,“ uviedlo.

„Pred obviňovaním iných by Washingtonu neuškodilo trochu sebareflexie. USA už desaťročia udržiavajú v Európe veľký arzenál svojich jadrových zbraní,“ naznačili ruskí diplomati.

V súčasnosti sa americké taktické jadrové zbrane nachádzajú na území piatich európskych krajín NATO – Belgicka, Nemecka, Talianska, Holandska a Turecka.

Ruský líder Vladimir Putin koncom marca oznámil, že taktické jadrové zbrane budú umiestnené v Bielorusku. Uviedol, že tento krok bol vyvolaný rozhodnutím Spojeného kráľovstva dodať Ukrajine muníciu s ochudobneným uránom uprostred konfliktu medzi Moskvou a Kyjevom.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Chorváti zavádzajú prísne pravidlá na cestách. Ak idete autom, toto si prečítajte

Bielorusko žiadalo svojho najbližšieho spojenca Rusko o rozmiestnenie jadrových zbraní na svojom území, pričom sa odvolávalo na agresívnu politiku Západu voči krajine a na vnímanú hrozbu, ktorú predstavujú jadrové zbrane USA rozmiestnené v susedných európskych krajinách.

Moskva a Minsk vo štvrtok uzavreli dohodu, ktorá umožňuje umiestnenie ruských taktických jadrových zbraní v Bielorusku. Podľa ruského ministra obrany Sergeja Šojgua Rusko poskytlo bieloruskej armáde rakety Iskander-M schopné niesť jadrové zbrane a pomohlo krajine upraviť niektoré jej stíhačky tak, aby mohli niesť jadrové zbrane.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *