Bill Gates varuje: Pripravte na ďalšiu pandémiu, ktorá môže byť brutálnejšia

gates

Technologický miliardár Bill Gates varoval Austráliu, aby sa pripravila na ďalšiu pandémiu, ktorá by mohla byť spôsobená človekom a oveľa brutálnejšia.

Pán Gates v pondelok v think tanku Lowy Institute v Sydney povedal, že politickí lídri musia odložiť svoje spory a spolupracovať na príprave na ďalší vírus.

Vyzval na väčšiu globálnu spoluprácu, pričom pandémiu Covid-19 použil ako príklad toho, ako by krajiny mohli zlepšiť svoju reakciu, keby spolupracovali.

„Porovnajte ekonomické náklady na prípravu na ďalšiu epidémiu s nákladmi na túto epidémiu, ktoré predstavujú viac ako 10 biliónov dolárov,“ povedal.

„Pri pandémii sme boli hlúpi, keď sme nemali nástroje, postupy a globálne kapacity na to, aby sme boli v pohotovosti, ako to robíme pri požiaroch alebo zemetraseniach.

Pán Gates ocenil politiku Austrálie, ktorá pomohla udržať nízku mieru infekcie pred zavedením vakcín.

„Niektoré z vecí, ktoré vyniknú, sú, že Austrália a ďalších sedem krajín zaviedlo diagnostiku obyvateľstva v ranom štádiu a malo politiku karantény,“ povedal.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Do Čiech prišiel super lacný poľský reťazec. Tie ceny sú extrémne

„To znamenalo, že v prvom roku, keď neboli žiadne vakcíny, sa udržiavala nízka úroveň infekcie.

Zakladateľ spoločnosti Microsoft, ktorý sa stal filantropom, povedal, že na zvládnutie budúcich pandémií je potrebný stabilný medzinárodný poriadok založený na vzájomnej politickej vôli.

„Jediná vec, ktorá stále visí na vlásku, je, či budeme mať globálne kapacity a na regionálnej a národnej úrovni, čo by znamenalo, že keď sa objaví hrozba (infekčnej choroby), budeme konať tak, aby sa nerozšírila na celý svet,“ povedal pán Gates.

„Musíme každých päť rokov robiť komplexné cvičenia na úrovni krajín aj regiónov v oblasti pripravenosti na pandémiu a potrebujete globálnu skupinu, ktorá bude všetkých hodnotiť.

Pán Gates sľúbil, že polovicu svojho majetku venuje na dobré účely a pokúsi sa dosiahnuť rovnosť v zdravotníctve, energetike a vzdelávaní.

„Trhový kapitalizmus veľmi zlyháva v tom, že sa nevenuje niektorým potrebám tých najchudobnejších. Ich hlas na trhu je veľmi malý,“ povedal.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Do Čiech prišiel super lacný poľský reťazec. Tie ceny sú extrémne

‚Za 1 000 USD môžete doslova zachrániť životy a nie je toho veľa, čo by malo byť tak naplnené ako toto.‘

Kritizoval Spojené štáty pod vedením Donalda Trumpa, ktoré hrozia vystúpením zo Svetovej zdravotníckej organizácie a zastavením financovania.

Pán Gates sa vyslovil za posilnenie zdrojov pre tento medzinárodný zdravotnícky orgán.

Povedal tiež, že politika USA, a tým aj Austrálie, voči Číne potrebuje zmierlivejší a kooperatívnejší politický prístup pri riešení závažných problémov, ako je zmena klímy.

„Vzostup Číny považujem za obrovské víťazstvo pre svet… súčasná mentalita USA voči Číne, ktorá je recipročná, je tak trochu mentalitou prehry“.

„To by sa mohlo veľmi negatívne naplniť“.

Pán Gates sa v sobotu stretol s premiérom Anthonym Albaneom v Kirribilli House v Sydney, aby diskutovali o klimatických zmenách, zdravotníctve a energetických výzvach.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *