Blíži sa „Beštia z východu“, ktorá udrie v podobe artických mrazov na Slovensku. Vieme, kedy to príde

zima

Zima sa blíži a s ňou aj nepríjemné správy pre obyvateľov Európy. Zahraniční meteorológovia varujú pred návratom „beštie z východu“, ktorá už pred pár rokmi spôsobila kruté počasie v našich končinách. Očakávajú sa silné mrazy, husté sneženie a nepríjemný vietor, čo by mohlo urobiť zimné mesiace mimoriadne mrazivými. Píše o tom zoznam.sk

Odborníci z Met Office uvádzajú, že tohtoročná zima by mala doraziť do Európy už v polovici novembra a prudké ochladenie by mohlo trvať niekoľko mesiacov.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Jete len červenú časť melóna? Je to chyba, o veľa prichádzate

„Beštiu z východu“ spôsobuje prudké ochladenie spojené s arktickým vzduchom, keď teploty nad severným polom klesnú až o 60°C.

Meteorologička Dagmar Honsová vysvetľuje, že nad severným pólom vzniká silný tlakový rozdiel medzi polárnymi a subtropickými oblasťami, čo vedie k cyklonickej cirkulácii a polárnemu víru v stratosfére. Oteplenie stratosféry môže byť príčinou nadchádzajúceho ochladenia.

Zvyčajne je polárny vír najsilnejší v novembri a decembri, ale môže sa objaviť aj v januári a vo februári.

V roku 2018 sme už zažili útok „beštie z východu“, ktorý mal vážne následky v podobe mrazov, vetra a sneženia.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Chyba pri pestovaní uhoriek a paradajok. Mnohí ju v tejto sezóne urobili

Tento fenomén si vyžiadal životy a spôsobil škody v celej Európe. Na Slovensku zahynulo sedem ľudí, prevažne bezdomovci, ktorí nemali útočisko pred krutým počasím.

Aj keď je ťažké predpovedať, v akom rozsahu bude „beštie z východu“ ovplyvňovať počasie na Slovensku, je dôležité byť pripravení na extrémne zimné podmienky a dodržiavať opatrenia, ktoré zabezpečia bezpečnosť v tomto náročnom období.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *