• 21 augusta, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 4minúty čítania

Blíži sa krach najväčších slovenských fabrík? Problémy už cítia tie najväčšie, ohrozené sú tisíce miest

Blíži sa krach najväčších slovenských fabrík? Problémy už cítia tie najväčšie, ohrozené sú tisíce miest

Slovensko, ktoré je známe svojou silnou automobilovou výrobou, čelí rastúcej hrozbe zo strany čínskych automobiliek. Tieto firmy postupne získavajú čoraz väčšiu pozíciu aj na európskom trhu. Na obavách z čínskej konkurencie sa nezdráhajú otvorene hovoriť ani výkonní manažéri svetových automobilových firiem. Píše o tom portál zoznam.sk

Slovensko by malo pocítiť najväčší dopad rastu ázijských automobiliek. Už teraz máme viditeľné problémy, ktoré zasiahli aj Volkswgen, jedného z najväčších zamestnávateľov na Slovensku. Oslabujúci dopyt po elektromobiloch a prepad ziskov sú jedným z príznakov.

Koniec éry áut poháňaných fosílnymi palivami sa blíži a zdá sa, že čínske automobilky sú na dobrej ceste k tomu, aby zvíťazili na trhu elektromobilov. S nižšími výrobnými nákladmi, podporou od čínskej vlády a kontrolou dôležitých zásob surovín na výrobu batérií majú čínske automobilky výraznú výhodu.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Ľudia vkladajú obálku na hodinu do mrazničky a šetria tak

V súvislosti s týmto problémom priznáva ťažkosti aj Volkswagen. Hospodárske noviny informujú o prepade ziskov a mimoriadne slabom dopyte po elektromobiloch. Ešte väčším problémom je, že Volkswagen stráca dlhoročnú dominanciu na najväčšom automobilovom trhu sveta, v Číne. Pre slovenský pobočku Volkswagenu je čínsky trh kľúčový, kam smeruje takmer každé štvrté vozidlo vyrobené na Slovensku.

Expanzia čínskych automobilových značiek predstavuje dvojnásobný problém. Predpokladá sa, že čínske automobilky budú v Európe predávať milióny áut, a súčasne sa vývoz európskych automobilov do Číny radikálne zníži. Podľa analýzy poisťovne Allianz, čínska konkurencia by mohla európskych výrobcov pripraviť do roku 2030 o zisk až sedem miliárd eur ročne, píše ďalej zoznam.sk

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Červené škvrny na kuracom mäsa by ste nemali ignorovať. Znamená to toto

Väčšou hrozbou sú však elektromobily vyrábané v Číne. Hoci je otázne, či budú európski motoristi mať o čínske elektromobily skutočný záujem, odborníci veria, že by mohli uspieť vďaka priaznivej cene v kombinácii s dobrou kvalitou.

Čína nemá v pláne iba dovážať elektromobily do Európy, ale plánuje ich aj priamo vyrábať. SAIC Motor, najväčšia čínska automobilka, napríklad plánuje postaviť svoju továreň v Európe, informuje BBC. Ak toto plány čínskych automobiliek uspejú, môže to mať negatívne dôsledky pre európske automobilky, zamestnanosť a ekonomiku krajín ako Slovensko, Česká republika a Nemecko.

Podobné články

Hrozba pre západ? BRICS sa rozšíri o tieto veľké krajiny a pripoja sa k Rusku a Číne

Hrozba pre západ? BRICS sa rozšíri…

Juhoafrický prezident Cyril Ramaphosa oznámil, že…
Je to tu: Budú zatvárať obchody s potravinami? Inflácia na Slovensku ekonomicky ničí známu sieť

Je to tu: Budú zatvárať obchody…

Slováci čelia dosiaľ nevídaným ekonomickým výzvam,…
Obrovská spoločnosť z Ukrajiny prichádza na Slovensko. Veľmi pomôže Ukrajincom

Obrovská spoločnosť z Ukrajiny prichádza na…

Ukrajinská doručovacia spoločnosť Nova Post si…
Covid sa vracia na Slovensko. Už sa rušia prvé podujatia. Zavedú sa plošné opatrenia?

Covid sa vracia na Slovensko. Už…

Koronavírus sa na Slovensku nevzdáva. Napriek…
Najväčšie čínske banky sa zbavujú dolárov – Reuters

Najväčšie čínske banky sa zbavujú dolárov…

Hlavné čínske banky sa tento týždeň…

Zanechaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *