Brazílsky prezident bol v Číne a hneď má odvážne slová pre USA: Okamžite prestaňte Ukrajine posielať zbrane!

lula

Washington a jeho spojenci už poskytli Kyjevu zbrane za miliardy dolárov, čo podľa Ruska prispieva k predlžovaniu situácie na Ukrajine.

Brazílsky prezident Luiz Inacio Lula da Silva varoval Washington pred ďalším podnecovaním konfliktu na Ukrajine, kde Rusko pokračuje vo svojej invázii.

Po rokovaní s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom v Pekingu novinárom povedal, že „Spojené štáty musia prestať podporovať vojnu a začať hovoriť o mieri“.

„Európska únia musí začať hovoriť o mieri, aby sme mohli presvedčiť [ruského prezidenta Vladimira] Putina a [ukrajinského partnera Volodymyra] Zelenského, že mier je v záujme všetkých a že vojna je zatiaľ zaujímavá len pre nich dvoch,“ zdôraznil Lula.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Zistilo sa, že tieto vegánske produkty obsahujú rovnakú zložku, ako lepidlo na tapety

Prezradil tiež, že počas stretnutia s čínskym prezidentom diskutovali najmä o vytvorení skupiny podobne zmýšľajúcich lídrov, ktorí by sa zaoberali konfliktom na Ukrajine.

„Mám teóriu, ktorú som už obhajoval s [francúzskym prezidentom Emmanuelom] Macronom, s [nemeckým kancelárom] Olafom Scholzom a s [americkým prezidentom Joeom] Bidenom, a včera sme o tom dlho diskutovali so Si Ťin-pchingom. Je potrebné vytvoriť skupinu krajín, ktoré chcú nájsť spôsob, ako dosiahnuť mier,“ zdôraznil Lula.

Vyjadril sa po tom, ako tlačová tajomníčka Bieleho domu Karine Jean-Pierreová dala jasne najavo, že USA budú naďalej poskytovať Ukrajine vojenskú pomoc. Washington a jeho spojenci zvýšili vojenskú pomoc Kyjevu krátko po tom, ako Rusko začalo na Ukrajine inváziu.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Čech našiel spôsob, ako predĺžiť životnosť tužkových bateriek

Moskva opakovane varovala krajiny, ktoré posielajú zbrane Kyjevu, že ich vojenské dodávky považuje za legitímne ciele a že takáto pomoc prispeje k predĺženiu konfliktu na Ukrajine. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov zasa zdôraznil, že vyzbrojovanie a výcvik ukrajinských síl spojencami z NATO sa rovná priamemu zapojeniu do konfliktu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *