Washington a jeho spojenci už poskytli Kyjevu zbrane za miliardy dolárov, čo podľa Ruska prispieva k predlžovaniu situácie na Ukrajine.
Brazílsky prezident Luiz Inacio Lula da Silva varoval Washington pred ďalším podnecovaním konfliktu na Ukrajine, kde Rusko pokračuje vo svojej invázii.
Po rokovaní s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom v Pekingu novinárom povedal, že „Spojené štáty musia prestať podporovať vojnu a začať hovoriť o mieri“.
„Európska únia musí začať hovoriť o mieri, aby sme mohli presvedčiť [ruského prezidenta Vladimira] Putina a [ukrajinského partnera Volodymyra] Zelenského, že mier je v záujme všetkých a že vojna je zatiaľ zaujímavá len pre nich dvoch,“ zdôraznil Lula.
Prezradil tiež, že počas stretnutia s čínskym prezidentom diskutovali najmä o vytvorení skupiny podobne zmýšľajúcich lídrov, ktorí by sa zaoberali konfliktom na Ukrajine.
„Mám teóriu, ktorú som už obhajoval s [francúzskym prezidentom Emmanuelom] Macronom, s [nemeckým kancelárom] Olafom Scholzom a s [americkým prezidentom Joeom] Bidenom, a včera sme o tom dlho diskutovali so Si Ťin-pchingom. Je potrebné vytvoriť skupinu krajín, ktoré chcú nájsť spôsob, ako dosiahnuť mier,“ zdôraznil Lula.
Vyjadril sa po tom, ako tlačová tajomníčka Bieleho domu Karine Jean-Pierreová dala jasne najavo, že USA budú naďalej poskytovať Ukrajine vojenskú pomoc. Washington a jeho spojenci zvýšili vojenskú pomoc Kyjevu krátko po tom, ako Rusko začalo na Ukrajine inváziu.
Moskva opakovane varovala krajiny, ktoré posielajú zbrane Kyjevu, že ich vojenské dodávky považuje za legitímne ciele a že takáto pomoc prispeje k predĺženiu konfliktu na Ukrajine. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov zasa zdôraznil, že vyzbrojovanie a výcvik ukrajinských síl spojencami z NATO sa rovná priamemu zapojeniu do konfliktu.