Ukrajina by mala zvoliť menej náročný tón v rozhovoroch so štátmi, ktoré ju vyzbrojujú na boj proti Rusku, navrhol britský minister obrany Ben Wallace. „Nie sme Amazon,“ povedal.
Tieto poznámky, ktoré citovali britské médiá, odzneli počas stredajšieho podujatia na okraj samitu NATO v Litve. Wallace, ktorý je zvyčajne hlasným podporovateľom Kyjeva, povedal, že by Ukrajine pomohlo, keby prejavila určitú vďačnosť.
„Niekedy žiadate krajiny, aby sa vzdali svojich vlastných zásob,“ povedal Wallace. „Niekedy musíte presvedčiť zákonodarcov na [Kapitole] v Amerike. Musíte presvedčiť pochybujúcich politikov v iných krajinách, že to stojí za to.“
Britský predstaviteľ povedal, že od amerických kolegov počul sťažnosti, že Ukrajina sa k ich krajine správa ako k obchodu Amazon, aj keď jej poskytuje vojenskú pomoc v hodnote miliárd dolárov.
Wallace potvrdil, že je to „pravda“, a povedal, že bol osobne vystavený takémuto zaobchádzaniu zo strany ukrajinských predstaviteľov. Spomenul si, že v júni minulého roka cestoval 11 hodín na stretnutie s delegáciou len preto, aby „dostal zoznam“ požiadaviek.
Poradca pre národnú bezpečnosť USA Jake Sullivan sa v Litve verejne vyjadril podobne, keď tvrdil, že „americký ľud si zaslúži určitú vďačnosť od vlády USA za ochotu zakročiť [a pomôcť Ukrajine] a tiež od zvyšku sveta“.
Ukrajinskí predstavitelia vrátane prezidenta Zelenského kritizovali USA a ich spojencov za to, že neposkytujú dostatočnú podporu alebo ju poskytujú príliš pomaly. Ukrajinský líder uviedol údajne neuspěchané tempo dodávok zbraní ako hlavný dôvod neuspokojivých výsledkov kyjevskej protiofenzívy z minulého mesiaca.
Jeden z posledných Zelenského výpadov prišiel počas aktuálneho samitu, keď lídri NATO odmietli poskytnúť plán vstupu Ukrajiny do vojenského bloku pod vedením USA a uviedli, že krajina bude musieť ešte splniť niektoré podmienky, aby sa kvalifikovala. Tento postoj označil za „bezprecedentný a absurdný“.
Delegáciu USA vo Vilniuse údajne tento slovný útok rozzúril. Američania ho podľa médií vnímali ako Zelenksého pokus vyvinúť nátlak na alianciu, aby prehodnotila svoje rozhodnutie.
Nie je to prvý prípad, keď bolo zaznamenané podráždenie Západu štýlom komunikácie Kyjeva. Vlani v júni americký prezident Joe Biden údajne povedal Zelenskému, aby prejavil „trochu viac vďačnosti“ po tom, ako sa počas telefonického rozhovoru uškrnul.