„Budeme nútení vstúpiť do konfliktu,“ prekvapil poľský veľvyslanec. Rusko okamžite reaguje

ZUmhcNrt1Vl5oMJK

Buď Ukrajina dnes uháji svoju nezávislosť, a ak nie, budeme nútení sa do konfliktu zapojiť, prehlásil poľský veľvyslanec vo Francúzsku Jan Emeryk Rościszewski. 

Dodal, že ak budú ohrozené „naše najvyššie hodnoty“, „nebudeme mať na výber“. Slová poľského diplomata vyvolali na internete značnú polemiku.

„Nie NATO, Poľsko či Slovensko stupňujú tlak, ale Rusko, ktoré vtrhlo na Ukrajinu. Rusko, ktoré sa zmocňuje jej území. Rusko, ktoré zabíja ich ľudí. A Rusko, ktoré unáša ukrajinské deti.“

„Ak Ukrajina nedokáže ubrániť svoju nezávislosť, nebudeme mať na výber, budeme nútení vstúpiť do konfliktu,“ uviedol Rościszewski vo vysielaní.

„Pretože budú ohrozené naše hlavné hodnoty, ktoré sú základom našej civilizácie a našej kultúry. Preto nám nezostane nič iné, ako vstúpiť do konfliktu,“ dodal.

Server Fakt sa na tieto slová opýtal zástupcu šéfa poľskej diplomacie Pawla Jablonského. Námestník „priznal, že zatiaľ počul len jednotlivé vety z vyjadrenia poľského diplomata“ a „bude sa musieť oboznámiť s celým kontextom rozhovoru“. „Upozornil však, že Poľsko sa vždy môže stať terčom agresívnych tendencií Ruska,“ zdôraznil denník.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mimozemšťania vraj môžu byť medzi nami, tvrdia vedci z prestížneho Harvardu

Reakcia poľského veľvyslanectva vo Francúzsku:

„Pri pozornom počúvaní celého rozhovoru je zrejmé, že v ňom neodznelo žiadne oznámenie o priamom zapojení Poľska do vojny, ale len varovanie pred dôsledkami porážky Ukrajiny – možnosťou útoku Ruska alebo zapojenia pobaltských štátov a Poľska do vojny,“ uviedlo poľské veľvyslanectvo vo Francúzsku vo svojom vyhlásení.

Na slová veľvyslanca reagoval Leonid Sluckij, predseda výboru pre medzinárodné záležitosti ruskej Štátnej dumy.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mýtne brány v Chorvátsku skončia. Platiť si budete za kilometre takto

„Priama účasť Poľska v ukrajinskom konflikte, či už po porážke Kyjeva alebo pred jeho kapituláciou, bude znamenať rozpútanie tretej svetovej vojny zo strany NATO. Skutočnosť, ktorú nemôžu nechápať v hlavných mestách členských krajín aliancie,“ napísal podľa agentúry TASS politik na sieti Telegram. Dodal, že takýto scenár krajinám NATO nevyhovuje a preto podľa neho poľské veľvyslanectvo okamžite zareagovalo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *